tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Doğumdan Sonra Genital Estetik

Doğumdan Sonra Genital Estetik

En sağlıklı ve doğal yol olan normal doğum, annelerin en sık tercih ettiği doğum çeşitlerinden biridir. Anneler bu anın heyecanını yaşayarak bebeklerini dünyaya getirmek isterken aynı zamanda doğum sonrasında vajinanın görüntüsünün değişmesi ve deforme olması endişesi yaşamaktalar. Doğumun zor geçmesi ya da bebeğin normalden büyük olması vajinanın estetik görünümünde olumsuz etki edebilir.

Normal doğum sırasında doktorlar tarafından cerrahi kesiklerin sebep olabileceği genişlemeler gayet normal görülmektedir. Vajinan genişlemesi ve gevşemesi doğumdan sonra cinsel birliktelikte yeterince haz almamasına ve kesiklerden dolayı oluşan his kaybı nedeni ile vajinanın yeterince nemlenmemesinden ötürü bayanın acı çekmesine ve cinsel isteksizlik yaşamasına sebep olabilir.

 

Genital Estetik Vajina Daraltma Ameliyatı?

Genital estetik çeşitlerinde en sık gerek duyulan vajina daraltma ameliyatıdır. Normal doğum sonrası vajinanın genişlemesi ve gevşemesi durumunda, tekrar anne olmayı düşünmeyen bayanlarda bu ameliyatın yapılması uygundur. Vajina daraltma ameliyatı uzman hekimler tarafından genellikle lokal anestezi ile yapılan yaklaşık 1, 1 buçuk saat süren bir ameliyattır.

Bu ameliyat vajinanın arka tarafından alınan bir bölümü ile, gevşemiş veya genişlemiş vajinanın iç kaslar sıkılaştırarak kesilmiş olan kenar kısımları birbirine dikilerek birleştirilir. Vajina daralma işlemi yanı sıra vajinadaki şekil bozuklukları düzeltilebilir. Ameliyatı yapılan hasta işlemleri bittikten sonra yaklaşık 4 saat sonra taburcu edilir ve birkaç günlük iyileşme sürecinden sonra normal yaşamına dönebilir. 

 

Doğum Sonrası Vajina Deformu Çiftleri Etkilemektedir

Normal doğum sonrası genişlemiş ve gevşemiş olan vajina cinsel ilişki sırasında yaşanan sıkıntıdan dolayı relaksasyon denilen problem ortaya çıkmaktadır. İlişki sırasında genişlemiş vajine sebebi ile bayan penisi hissetmezken erkek ise penisin boşlukta olduğu hissi ile zamanla bayan gibi cinsel isteksizlik yaşayabiliyor.

Cinsel ilişkiden haz almamakla beraber bayanlarda ağrı da görülebilmekte ve his kaybından oluşan nemlenmeden dolayı acı çekmek durumu ile karşı karşıya gelebiliyorlar. Zamanla bu durum çiftlerin arasında sorunlara yol açabiliyor. Genital estetik ameliyat ile tedavisi bulunan bu durum doğum yapmış olan bayanların ve cinsel sorunlar yaşayan çiftlerin tercihi haline geliyor. 

 

Lazer İle Yapılan Vajina Estetik Ameliyatı

Oldukça güvenli olan lazer ile estetik ameliyatı etkili bir yöntem olmakla beraber lokal ya da genel anestezi gerektirmeyen bir işlemdir. Normal doğum sonrasında ileri düzeyde genişleme ya da gevşeme olmayan daha çok nemlenme ve haz problemlerinin görüldüğü vajina şikayetlerinde yapılmaktadır. Genellikle ameliyat olmak istemeyen ve emzirdikleri için anestezi tercih etmeyen ama cinsel problemleri ortadan kaldırmak için bayanların tercih ettiği bir ameliyat çeşididir.

Lazer ile yapılan tek işlem vajina daraltma değildir. Genital bölgede renk açma, sıkılaştırma, görüntüyü estetik hale getirme, sarkma gibi işlemler izinde lazer tedavisi kullanılmaktadır. Yapılan işlem sonrası hasta 5-6 hafta boyunca spor aktivitelerinden kaçınarak iyileşme sürecini tamamlamaktadır. 

 

Genital Estetik İle Mutlu Son Ve İyileşme Süreci

Normal doğum sonrası sıkıntılar yaşayan kadınların sorunlarının giderilmesi için yapılan estetik ameliyat yapılan kadınların iyileşme süreci bilinenin aksine daha kısa sürüyor. Cinsel anlamda genişleyen veya gevşeyen vajinada yapılan ameliyatlar, kadınları doğumdan önceki yaşantıya geri döndürürken aynı zamanda doğum esnasında atılan kesiklerin dikiş izlerin ide yok ediyor.

Normal yapılan ameliyattan sonra hastada ödem ve şişlik görülmesi normaldir. Yaklaşık 1-6 arasında tamamen iyileşme görülüyor. Hasta iyileştikten sonra normal yaşantısına dönebiliyor. Lazer ameliyatları tercih eden hastaların ameliyattan sonra bir, iki ay spor, havuz ve deniz önerilmez iken lazer tedavisinde normal hayata dönüş ve iyileşme yaklaşık 4-7 gün arasında sürüyor.  

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft