tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Ovarian Cyst Treatment

Ovarian Cyst Treatment

Dişi üreme organında görülen ve anne olmasını sağlayan yumurtaların bulunduğu keseye yumurtalık denir. Yumurtalığın üstünde veya içinde görülen sıvı dolu ve top benzeri yapılara yumurtalık kisti denir. Yumurtalık kistleri olarak da adlandırılan yumurtalık kistleri hem sağda hem de solda oluşabilir. Bir çoğu zararsız olan birçok yumurtalık kisti belirti bile oluşturmaz ve yumurtalık kistleri de Yumurtalık Kisti Tedavisine ihtiyaç duymadan birkaç ay içinde kendi kendine iyileşebilir.

Kistlerin boyutu bir bezelye kadar küçük veya bir portakaldan daha büyük olabilir. Bir kist kapalı kese benzeri bir yapıya sahiptir. Çevre dokudan bir zar ile ayrılır. Sıvı, gaz veya yarı katı madde içerir. Kistin dış kısmına kist duvarı denir. Kistin çapı 5 cm'yi geçerse cerrahi müdahale ile çıkarılması gerekebilir.

 

Yumurtalık Kistinin Belirtileri Nelerdir?

Çoğu zaman, yumurtalık kistlerinde herhangi bir semptom görülmez. Bununla birlikte, kist büyüdükçe semptomlar da ortaya çıkabilir. Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

 • Kasık üst kısmında ağrı
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmek
 • Düzensiz adet dönemleri
 • Göğüste hassasiyet, kusma ve bulantı
 • Karın şişkinliği ve ağırlık hissi
 • The feeling of suppression in the area of the bladder or rectum
 • Feeling of fullness and pressure in the abdominal cavity
 • Blood coming from the vagina
 • Frequent urination condition
 • Bowel mobility and feeling pressure in the intestines
 • Increased pubescence
 • A condition or symptoms of infertility
 • Painful menstrual period
 • Pressure in the intestines during defecation or frequent toilet needs
 • Complaints such as menstruation or spotting can be sorted.

 

How Is Ovarian Cyst Treated?

Many ovarian cysts pass spontaneously without treatment. However, cysts that cause complaints in the patient and pose a risk to the patient's health may need to be treated. In the treatment of ovarian cyst, the treatment method is determined by taking into account values such as the results that occur in the patient, the size and structure of the cyst, and the age of the patient.

Ovarian Cyst Treatment can be treated with medication, using birth control pills. Birth control pills regulate the menstrual cycle and hormonal balance and suppress ovarian function. In this way, the cyst is reduced and destroyed, as well as the formation of new cysts is prevented. However! Surgery may be required for cysts that exceed 8-10 cm or during regular follow-up, cysts that are observed to grow continuously, cysts that are likely to be malignant as a result of examinations, cysts that cause severe pain.

 

Ovarian Cyst Treatment Surgery Process

If the size of the cyst in the ovaries is greater than 8 cm, surgery may be performed against the risk of cancer and to ensure the destruction of other signs. Ovarian Cyst Treatment is performed by 2 different surgical methods. These:

 

Laparoscopy-Closed Surgery

Treatment of ovarian cyst during the checks this surgical method is recommended if the cyst appears to be benign and small in size. In laparoscopy, a small incision opened under the navel is removed and reached into the abdomen. The tissue inside is visible with the help of a laparoscopic camera. The camera is positioned so that the ovaries and uterus can be viewed. During surgery, the ovarian cyst is removed by separating it from the ovary. If necessary, the removed cyst can be sent for pathological examination. The recovery time after surgery, when the person is under general anesthesia, is quite fast and more painless.

 

Laparotomy-Open Surgery

Ovarian Cyst Treatment is a form of treatment in which laparoscopy is insufficient if the size of the cyst is too large and malignant. In such cases, however, a larger incision is opened in the abdomen and the ovarian cyst is removed. But if the cyst is malignant, the surgeon removes the entire cyst during surgery. During the application of this method, the patient is also under general anesthesia. After laparotomy surgery, the healing process is slower than laparoscopy surgery and can cause pain in the patient.

 

After Ovarian Cyst Surgery

Ameliyat sonrası iyileşme süresi kişiden kişiye değişir. Yumurtalık kisti alındıktan sonra midenizde ağrı hissedeceksiniz ancak bu birkaç gün içinde geçecektir. Laparoskopi veya laparotomiden sonra normal hayatınıza dönmeniz 12 hafta sürebilir. Kist test için gönderilirse, sonuçlar birkaç hafta içinde ortaya çıkacak ve doktorunuz daha fazla tedaviye ihtiyacınız olup olmadığına karar verecektir.

İyileşme sırasında aşağıdaki belirtileri fark ederseniz bir doktora başvurun:

 • Ağır kanama
 • Karnınızda şiddetli ağrı veya şişlik
 • Yüksek ateş
 • Koyu veya kokulu vajinal akıntı
 • Bu belirtiler bir enfeksiyona işaret edebilir.

 

Doğurganlığın Etkileri Nelerdir?

Menopoz geçirmediyseniz doktorunuz üreme sisteminizi mümkün olduğu kadar korumaya çalışacaktır. Genellikle kisti çıkarmak ve her iki yumurtalığı da sağlıklı bırakmak mümkündür , bu da doğurganlığınızın etkilenmediği anlamına gelir. Yumurtalıklarınızdan birinin alınması gerekiyorsa, diğer yumurtalık yine de her zamanki gibi yumurta üretebilir. Hamile kalmak biraz daha zor olsa da doğurganlığınız etkilenmez.

Bazen menopoza girmemiş olsanız bile her iki yumurtalığı da çıkarmanız gerekebilir. Bu, erken menopozu hızlandırır ve artık yumurta üretmenizin mümkün olmadığı anlamına gelir. Ancak bağışlanmış bir yumurtayı rahminize enjekte ederek bebek sahibi olmak hala mümkündür. Bunun yardımcı üreme teknikleri konusunda uzmanlaşmış bir merkezdeki doktorlarla tartışılması gerekecektir. Menopoz geçirdiyseniz, artık yumurta üretmedikleri için her iki yumurtalık da alınabilir. Ameliyattan önce doğurganlık endişelerinizi doktorunuzla tartışın. Yumurtalık kistlerinin tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor seçmek önemlidir .

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

All articles on this site are informational tools. The site management is not responsible for any of the results that may arise from the treatment methods read from the articles and tried at home.

Opening Hours

Mon-Fri: 07:00 - 22:00
Saturday: 09:00 - 20:00
Sunday: 10:00 - 20:00

Follow Us!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft