tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

Genetik estetik ameliyatları, genellikle doğum yapmış olan bayanların doğumdan sonra genital bölgede bulunan organlarının görünümünü iyileştirmek için yapılan cerrahi bir operasyondur. Doğum yapma dışında farklı boyut ve şekilde olan genital organlara da uygulanabilir. Genital estetik ameliyatlarının amacı doğumdan sonra ya da farklı sebeplerden dolayı oluşan tahribatın verdiği hoşnutsuzluğun yok edilmesi ve kişinin psikolojik olarak kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktır.

Bu tür genital estetik ameliyatları cinsel ilişkiden haz alma ve estetik görüntü açısından oldukça önemlidir. Ancak genital bölge estetik ameliyatı mutlaka uzman bir hekim tarafından yapılmalıdır. Bu tür estetik operasyon yaptıran bayanlar kısa bir süre sonra sosyal hayata dönebilirler. 

 

Genetik Estetik Ameliyatlarının Çeşitleri

Genital estetik ameliyatları genellikle özel hastane ve kliniklerde uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmektedir. Ameliyat esnasında hasta tamamen değil lokal olarak uyuşturulur. Genetik estetik ameliyatlarının çeşitlerine baktığımızda Himenoplasti çeşidi herhangi bir fiziksel darbeye maruz kalma sonucunda zarar görmüş olan kızlık zarı denilen bölgenin onarılması için yapılan cerrahi operasyondur.

Labioplasti estetik ameliyatı ise genital bölgedeki iç dudaklar ve dış dudakların küçültülmesi bir nevi gençleştirilmesidir. Bu bölgedeki dudaklar zamanla cinsel ilişki sırasında zorluklar oluştururken spor aktivitelerde hijyeni sağlayamaz bu gibi durumlarda genetik estetik ameliyatı gerçekleştirilebilir. Ayrıca esneklik kaybı oluşmuş normalden büyük vajinal dudaklarda doku kaybı yaşandığında bu tür ameliyatların yapılması uzmanlar tarafından önerilir.

 

Vajina Daraltma ve Perineoplasti Ameliyatı

Vajina daraltma ameliyatı normal doğum, menapoz, kürtaj, cinsel ilişki ve yaşlanmadan oluşan durumlardan dolayı genişleyip esneme olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin cinsel ilişkiden haz alamama gibi durumları ortadan kaldırmak için vajinanın sık ve dar hale getirilmesini amaçlayan ameliyat türüdür.

Perineoplasti ameliyatı ise anüs ile vajina arasında kalan kısmın normal doğum sırasında herhangi bir zor doğum esnasından atılan kesiğin, bu bölgenin sarkması veya deformasyona uğraması sonucunda yapılan ameliyattır. Perineoplasti ameliyatı bu bölgedeki doğum dikiş izlerini yok ederken, oluşan sarkma ya da cilt fazlalıklarının alınmasını sağlamaktadır. Perineoplasti ameliyatları genellikle doğumdan sonra aşırı dericede yırtık oluşmuş hastalara uygulanır. 

 

Kasık Kaldırma ve Kliteroplasti Ameliyatları

Vajina bölgesinde bulunan klitoral başlık denilen alan kadınların uyarıcı, uyandırıcı ve hassas erektil dokusudur. Zamanla bu doku birçok sebepten dolayı genişlemiş veya büyümüş olabilir. Klitoral başlığın olduğu bölgedeki klitoral örtüsünün genişlemesi ve büyümesi cinsel ilişki sırasında kadınların haz almamasını sağlamaktadır. Klitoral başlığın büyük olması mayo giyildiğinde de rahatsız edebilir.

Bu gibi durumlarda klitoral başlığın küçültülmesine yönelik estetik ameliyat gerekmektedir. Kasık kaldırma ise kadınların yaşlılığa ve doğuma bağlı olarak genital bölgenin üzerinde bulunan kasık kemiğin yumuşak dokunun büyümesi ile oluşan fazlalığı alma ameliyatıdır. Bu ameliyatta fazla yağlar liposuction ile çıkartılarak estetik görünüm vermek için kasık istenilen ölçüde kaldırılır.

 

Genital Estetik Ameliyatlarında Lazer Kullanımı ve İyileşme Süreci

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte son yıllarda klasik ameliyatlara kıyasa lazerle yapılan estetik ameliyatlar daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Lazerle estetik ameliyatlarda en sık kullanılan ise karbondioksit lazerlerdir. Vajina daraltma, idrar kaçırma, genital bölgede renk açma, sıkılaştırma, dolgunluk gibi birçok işlem artık lazer ile yapılabilmektedir.

Genital bölgede yapılan estetik ameliyatların iyileşme süreci yaklaşık 1 ila 4 haftadır.  Klasik ameliyat esnasında yapılan dikişler genellikle tamamen iyileşir ve iz kalmaz. Ancak lazer ile yapılan ameliyatlarda bu süre daha kısadır. Ameliyat yapılan kişi birkaç gün içinde normal hayatına dönebilir. Ancak nadiren de olsa beklenmeyen bir durum görüldüğünde mutlaka doktoruna başvurması gerekebilir

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft