Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj nasıl yapılır ve kürtaj işlemi yapılırken nelere dikkat edilmelidir diye pek çok kişi merak ediyor. Farklı şekillerde yapılan kürtaj işlemi hastanın isteklerine ve ihtiyaçlarına göre şekillenir. Genellikle vakum yöntemiyle yapılması mümkün olan bu işlem, ağrısız ve risksizdir. Gebelik vakumla çekilir ve kısa süre içinde kişinin karnındaki bebek alınır. Az ağrıya sebep olan bu işlemde boru rahmin içerisine yerleştirilir ve daha sonra emilir. Emilerek çekilen kanüller, 10 dakika sonra tamamen rahim içerisinden boşaltılmış olur. Yaygın olarak genel anesteziyle yapılan bu işlemde gebelik rahimden kazınır. Rahimde herhangi bir gebelik belirtisi kalmayana dek bu işleme devam edilir ve kişinin rahmi tamamen temizlenir. Tüm aletlerin temiz olması ve iyi koşullarda saklanması bu işlem için çok önemlidir.
 

Kürtaj Yöntemleri

1. Vakumlu Kürtaj (Manuel Aspirasyon Kürtajı):

Bu yöntem, gebeliğin 10. haftasına kadar kullanılabilir. İşlem sırasında rahim ağzı lokal anestezi ile uyuşturulur ve vajinadan rahim içine ince bir plastik tüp yerleştirilir. Tüp, embriyonu ve rahim duvarındaki dokuyu nazikçe emer. İşlem 10-15 dakika kadar sürer ve genellikle ağrısızdır.

2. Cerrahi Kürtaj (Dilatasyon ve Küretaj):

Bu yöntem, gebeliğin 10. haftasından sonra veya vakumlu kürtajın uygun olmadığı durumlarda kullanılır. İşlem sırasında genel anestezi uygulanır ve rahim ağzı genişletilir. Daha sonra rahim içinden embriyo ve doku cerrahi bir küret ile kazınır. İşlem 30 dakika kadar sürer.

Kürtaj Yöntemlerinin Karşılaştırılması:

Yöntem Avantajlar Dezavantajlar
Vakumlu Kürtaj * Daha hızlı ve basit bir işlemdir. * Genellikle ağrısızdır. * Daha az komplikasyon riski vardır. * 10. haftadan sonra yapılamaz.
Cerrahi Kürtaj * 10. haftadan sonra yapılabilir. * Vakumlu kürtajın uygun olmadığı durumlarda kullanılabilir. * Daha uzun ve daha karmaşık bir işlemdir. * Genel anestezi gerektirir. * Daha fazla komplikasyon riski vardır.

 

Kürtaj işlemi günümüzde en yaygın görülen uygulamalardan biridir ve hamileliği istemeyen kişiler tarafından tercih edilir. İsteyerek hamile kalmak ya da ihmal sonucunda hamile kalmak gibi durumlarda kürtaj yaygınlıkla tercih edilir. Birçok kişinin başvurduğu bu işlem oldukça kolay bir şekilde rahimden gebeliğin temizlenmesiyle yapılır. Bu işlemde rahimde artık bir gebelik belirtisi kalmaz ve vakum yöntemiyle tüm tanecikler alınır. Plastik boru rahmin içerisine yerleştirildikten sonra bu işleme devam edilir ve yaklaşık 10 dakika kadar işlem sürer.

İşlemden önce ve sonra ultrasona sık sık girilir ve rahimde bir gebelik belirtisi olup olmadığına bakılır. Gebeliğin hala mevcut olduğu durumda hasta kürtaja girebilir ve kolay şekilde bu işlemi tamamlar. Vajina içerisine yerleştirilen alet ile bu kısım temizlenir ve vajina kürtaja hazır hale gelir. Vajinanın temizlenmesine kadar olan kısımda herhangi bir ağrı ya da sızı ortaya çıkmaz. Hasta bu aşamaya kadar oldukça rahattır ve vücudu bir reaksiyon göstermez. Genel anesteziyle yapılan bu işlemde hastaya farklı uygulamalar yapılabilir ve isterse lokal de kabul edilir. Hasta anesteziden önce birkaç saat bir şey yememeli ve içmemelidir aksi durumda anestezi uygulanamaz. Derin bir uyku halinde olan kişi anestezi esnasında herhangi bir şey hatırlamaz ve duyuları kapalıdır. Hiçbir şey hissetmeyen hasta acı, ağrı gibi durumlarla karşı karşıya kalmaz.

Hasta kürtaj olurken kendisine tam anestezi uygulanırsa işlem daha kısa sürede tamamlanır çünkü bir şey hissedilmez. Hasta ağrı ve sızı hissetmediği için işlemin en kısa süre içinde tamamlanması mümkündür. Ancak bazı durumlarda hastanın erken uyanması ya da anestezinin süresinin geçmesi ağrı hissetmeye neden olabilir. Kürtaj için anestezi uygulanan hasta 10 dakika sonra kendine gelmeye başlar ve uyandığında hiçbir şey hatırlamaz. İşlem bittikten sonra hastaya gerekli kontroller yapılır ve rahim ağzı kontrol edilir. Aynı zamanda rahimde bir belirti kalıp kalmamasına bakıldıktan sonra hasta bir süre dinlendirilir. Lokal anestezide ise yalnızca kürtaj yapılacak alan uyuşturulur ve o alanda bir ağrı hissedilmez. Ancak hastanın tam bilinci açıktır ve yalnızca rahminde yapılan işlemleri hissetmemesi sağlanır.

Hasta hem lokal anestezi hem de genel anesteziden sonra ilaç kullanır ve ağrılarının geçmesi sağlanır. Bazı hastalar bu işlemden sonra tansiyon düşüklüğü ya da baş dönmesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu tarz durumlarda hastaya bir şeyler yedirilmesi ve içirilmesi ona iyi gelebilir. Aynı zamanda ağrı kesici de kullanan hasta bir süre sonra tamamen iyi duruma gelir. Ancak ilk durumda biraz ağrı hissedebilmesi ve ağrılarından dolayı sıkıntı yaşayabilmesi mümkündür.  Bu da kısa süreceği için hastanın kısa süre içinde normale döneceğini söyleyebiliriz. Bazı hastalarda kürtajdan sonra biraz kanama ya da ağrının uzun sürme gibi durumları olabilir. Bunlar normal seviyedeyse endişelenecek bir şey yoktur ancak fazlaysa hasta doktoruna başvurmalıdır.

Kürtaj Fiyatları

Kürtaj fiyatları, uygulanan yönteme, kliniğin bulunduğu yere, doktorun tecrübesine ve sağlık sigortası kapsamına göre değişiklik gösterir. Medikal kürtaj genellikle daha uygun fiyatlıdır. Cerrahi kürtajın maliyeti, ekstra tıbbi işlemler ve anestezi türüne bağlı olarak daha yüksek olabilir. Fiyatlar hakkında kesin bilgi almak için, doğrudan hastanelerle veya özel kliniklerle iletişime geçmek en doğrusudur.

Kürtaj Nedir Nasıl Olur?

Kürtaj nedir nasıl olunur ve kürtaj işlemi yapılırken nelere dikkat edilmelidir diye merak ediliyor. Hastanın anestezi sayesinde bir şey hissetmediği bu işlem yalnızca 15-20 dakika kadar sürer. Hasta bu işlem sayesinde rahmindeki gebeliği aldırır ve istemediği bir bebeği doğurmaz. Kendini anneliğe hazır hissetmeyen ve çocuk istemeyen kadınlar tarafından tercih edilen bir işlemdir. Günümüzde kürtaj oldukça yaygın bir hal almıştır ve oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir. Aşırı kanama durumlarında hasta doktoruna başvurmalı ve onun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulamalıdır. Hafif ağrılar normaldir ancak bu ağrıların süresi ve şiddeti artarsa yine doktora başvurmak gerekir. Yaklaşık 7 gün boyunca kanama normaldir ancak fazlasında hastanın mutlaka kürtaj olduğu doktoruna danışması gerekir.

Her hastada kanama durumu gözükmez ve bazı hastalarda ise diğerlerinden daha fazla kanama olabilir. Bu tamamen vücut tipiyle ve hastanın kürtaja karşı gösterdiği reaksiyonla alakalı bir durumdur. Bu yüzden her hasta kürtaj sonrasında ve kürtaj esnasında aynı tepkileri vermeyebilir. İşlemin yapıldığı gün rahim ve vajina bölgesine su değmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Hasta günlük rutin hayatına dönebilir ve istediği her şeyi yapabilir. İşe gidebilir, günlük ev işlerine devam edebilir ancak kendini çok yormaması gerekir.

Kürtaj Zararlı Mıdır?

Kürtaj zararlı mıdır ve kürtajın vücuda ne gibi olumsuz etkileri vardır diye merak ediliyor. Kürtajın vücuda olumsuz bir etkisi yoktur ve günümüzde oldukça yaygın bir uygulamadır. Pek çok hasta kürtaj olmak isteyebilir ve bu işlem kısa ve sorunsuz şekilde halledilir. Hastaların dünyaya bebek getirmeye hazır olmaması ve ihmal sonucunda hamile kalması yaygın bir durumdur. Kısa sürede halledilebilen kürtaj işleminde hastada aşırı ağrı görülürse doktora gidilmelidir. Eğer ağrılar şiddetli değil ve yalnızca birkaç gün sürmüşse tamamen normaldir. Yalnızca bu işlemden yaklaşık 2 hafta sonraya kadar cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir. Cinsel ilişkiye girmek için bir süre daha beklenmeli ve yaklaşık 2 hafta uzak durulmalıdır.

Ağrısız Kürtaj Nasıl Yapılır?

Ağrısız kürtaj nasıl yapılır ve bu işlem yapılırken nelere dikkat edilmelidir diye merak edenler vardır. Anestezi uygulanarak yapılan kürtaj işleminde kanama oluşabilir ancak bunda endişelenecek bir şey yoktur. Çünkü genelde birçok hastada az miktarda kanama görülür ve bu birkaç gün sürebilir. Ancak bazı durumlarda hastada yoğun şekilde kanama görülmesi durumunda doktora gidilmelidir. Hastada yoğun miktarda kanama görülürse doktor bunun için muayene sonrasında ilaç yazabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Kürtaj nasıl yapılır? Ne kadar sürer? diye pek çok kişi merak ediyor olabilir. En fazla yarım saat süren kürtaj işlemi hastanın durumuna göre daha kısa sürede yapılabilir. Rahim bölgesine boru sokularak gebeliğin çekilmesiyle tamamlanan bir işlemdir. Oldukça pratik ve kısa bir tedaviye sahip olan bu işlem hızlı şekilde yapılır. Hastada genelde yoğun kanama ve ağrı durumları hissedilmez ancak bazı hastalarda görülebilir. Bu tarz durumlar yaşayan hastalar en kısa sürede doktora görünmeli ve kanamanın ilerlemesi durdurulmalıdır. Hastalarda meydana gelen ağrılar genelde ağrı kesiciyle kısa sürede geçer ancak bazen ileri boyutta olabilir. Bu tarz durumlarda da hastanın en yakın muayenehaneye giderek muayene olması ve kontrolden geçmesi şarttır. Aksi durumda farklı reaksiyonlar gelişebilir ya da hastada farklı bir etki meydana gelmiş olabilir.

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon