Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi ülkemizde oldukça yaygın şekilde yapılan ve genelde Müslüman ülkelerde görülen bir durumdur. Bu konu hakkında fikir sahibi olmak isteyen pek çok kişi her anlamda konuyu araştırmaya başlar. Kızlık zarı muayenesinin zorla yaptırılması durum gündeme gelebilir ve bundan kaçınılmalıdır. Kişi kendisi istemiyorsa kızlık zarı muayenesini yaptırmamalı ve buna zorlanmamalıdır. Psikolojik açıdan da olumsuz etkileri bulunan bu durum bazı kişiler için çok önemlidir. Genelde kırsal kesimlerde kızlık zarına çok önem verilir ve bunun çok önemli olduğu düşünülür. Hastanın kızlık zarı kontrol edilir ve daha önce ilişkiye girip girmediğine bakılır.

 

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi, bir jinekolog tarafından gerçekleştirilen, kızlık zarının durumunu ve yapısını değerlendirmek için yapılan bir tıbbi incelemedir. Kızlık zarı, vajinanın girişini kısmen kapatan elastik bir zar şeklinde tanımlanabilir. Muayene genellikle bir spekulum kullanılarak ve genellikle ağrısız bir şekilde yapılır.

Zorla yaptırılan kızlık zarı muayenesinde hasta çok utanır ve psikolojisi bozulabilir. Çünkü kızlık zarı muayenesi zorlanması gereken bir şey değildir. Kişi kendisi isterse kızlık zarı muayenesine gitmeli ve tedavi olmalıdır. Artık bu duruma zorlanmaması için yasal bekaret kontrolü gerekir. Savcılık kararının da gerekli olduğu bu muayenede aynı zamanda kurul onayı şartı aranır. Jinekologlar da bu muayeneye onay vermeli ve onlar tamam demeden bu işlem yapılmamalıdır. Aynı zamanda psikiyatrilerin de gözden geçirdiği ve onay vermesi gereken bir durumdur. Savcılı kararlarının alındığı bu muayenede kafanıza göre işlem yapmak yasaktır. Artık yasal prosedürleri olan bu muayene çeşidi hassas bir konu haline gelmiştir.

Bakireliğe çok önem veren toplumlarda yaygın biçimde görülen bu durum birçok genç kadının psikolojisini bozar. Genç kızlar bu muayeneye zorlanırken psikolojik travmalar atlatır ve istemezler. Eskiden çok yaygın ve kolay şekilde yapılan bu muayene artık istenildiği zaman yapılmaz. Her zaman gerçekleşmesi mümkün olmayan bu işlemin yasal prosedürlerden geçmesi gerekir. Vajina kısmının kontrol edildiği bu işlemde psikolojik sıkıntıların çıkabilmesi mümkündür. Genç kızların utanmasına ve psikolojik bunalıma girmesine neden olan bu muayeneden kaçınılmalıdır. Toplumda yerleşmiş anlayışlardan dolayı yapılan bu muayene daha çok kırsal kesimlerde görülür. Toplumda bakirelik anlayışının olması ve buna çok önem verilmesi genç kızları bunalıma sokar. Artık onlara bu tarz baskı yapmaktan kaçınmak ve toplum baskını yenmek gerekir.

Kızlık zarının yaygın yapıldığı yerlerde genç kızların psikolojisi bozulmaya başlar ve çok utanırlar. Kişinin psikolojisini ağır derecede zedeleyen bu durum genç kızların utanmasına neden olur. Aynı zamanda özgürlüğü ihlal eden bu durum bir an önce son bulmalı ve kişi buna zorlanmamalıdır. Yalnızca gerekli olan vakalarda bu zara bakılmasına izin verilir ancak onun dışında zorlanmak yanlıştır. Sosyolojik baskıdan dolayı yapılan bu durum yerleşmiş bir algının sonucudur. Yaygın olarak görülen genç kızlarda bekaret meselesine aşırı anlam yüklemekten ortaya çıkar. Bu yüzden kişinin bundan uzak tutulması ve genç kızların rahat bırakılması gerekir.

Aşırı anlam yüklenen bekaretin sonucunda genç kızlar bu tarz muayeneler getirilir ve hayatlarına müdahale edilir. Bu son derece yanlış ve psikolojiyi kötü etkileyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Aynı zamanda her cinsel ilişkide kızlık zarının yırtılması ve kanama meydana gelmesi mümkün değildir. Herkesin başına gelmeyen bu durum yanlış bilinir ve zarın kesinlikle yırtılması gerektiği düşünülür. Ancak cinsellikte böyle bir durum yoktur ve zar denilen şey her cinsel ilişkide yırtılmayabilir. Tamamen kişinin kendi vücuduyla alakalı olan bu durum birçok açıdan sakıncalıdır. Zara fazla anlam yüklemek ve bekaretliği konuşmak toplumun bir eksikliğidir.

Zorbaca davranış olarak kabul edilen bu hareketin bazı vakalarda gerekli olduğu doğrudur. Yalnızca gerekli olduğu durumlarda yapılması gereken bu hareket kişinin psikolojisine zarar vermemelidir. Kişinin psikolojik olarak geriye gitmesine neden olan bu durum cinsel sağlığa da zarar verir. Medeni bir ilişkide erkeğin kadını evlenmeden önce bu tarz muayeneye sokması da yanlıştır. Evlenmeden öne zarın kontrol edilmesi için muayeneye getirilmesi kişinin onuruna yapılan saygısızlıktır. Psikolojik şiddet olarak kabul edilen bu durum genelde gelişmemiş yerlerde daha fazladır. Gelişmemiş kırsal kesimlerde yaygın görülen bu durum adli taleplerle yapılabilir. Yalnızca adli bir onay olması ve savcılıktan izin alınması şartıyla bu işleme izin verilebilir. Aksi bir durumda kesinlikle böyle bir şeye izin verilmemesi gerekir.

Kızlık Zarı Nasıl Dikilir?

Kızlık zarı nasıl dikilir ve bu zarın dikilmesi zararlı mıdır diye pek çok kişi merak ediyor olabilir. Kızlık zarı dikimi işlemi oldukça kolaydır ve günümüzde pek çok kadın bunu tercih eder. Evlenmeden önce cinsel ilişki yaşayan kadınlardan bazıları evlendikten sonra bunun belli olmasını istemez. Eşlerinden bu durumu saklamak isteyen kadınlar kızlık zarını diktirmek için doktora başvurabilir. Genelde çok kısa sürede gerçekleşen bu işlem bazı kadınlarda daha uzun sürebilir. Kızlık zarının çok geride olması ya da o yapının esnek olması süreyi belirleyen faktörler arasındadır. Kızlık zarının önemli olduğunu düşünenler bu zar dikildiğinde kendilerini daha iyi hisseder. Cinsel ilişki yaşadıklarını gizlemek isteyen kadınlar özellikle yeni ilişkiye başlarken bu zarı diktirir.

Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları

Kızlık zarı dikimi fiyatları farklı şekillerde karşımıza çıkar ve birçok kişi bu işlemi yaptırmak ister. Günümüzde yerleşmiş toplum anlayışı ve baskısından dolayı pek çok kişi kızlık zarını diktirir. Yaygın görülen bu durumun nedenleri arasında özellikle toplum baskısını söylemek mümkündür. İnsanlar evlenmeden önce ilişki yaşanmasına farklı gözle baktığı için kadınlar buna zorlanır. Genelde kabul edilen evlenmeden önce cinsel ilişki yaşamak yanlıştır algısı kişiyi bu yöne iter. Kadınların kızlık zarı diktirmeye zorlayan bu anlayışın bir an önce değişmesi gerekir. Aksi halde bu tarz durumlar daha fazla yaşanır ve bakirelik algısı daha da güçlenir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Kızlık zarı dikimi sonrası biraz ağrı hissetmek normaldir ancak bu kısa süren bir durumdur. Toplumda yaygın bir hal kazanan bakireliğin önemi anlayışı kadınları buna iter. Özellikle evlenmeden önce cinsel ilişki yaşayan kadınlar evlendikten sonra kızlık zarı diktirebilir. Evlenmeden önce cinsel ilişkiye girdiğini yeni ilişkisinden gizlemek isteyen kadınlar bulunur. Bu da onları kızlık zarı diktirmek gibi yanlış yollara itebilir. Bu yüzden toplumdaki kızlık zarının önemine kulak vermeden yaşamak en doğrusudur. Kadınlar üzerinde yerleşen bu algının yok edilmesi için kızlık zarına önem vermekten de kaçınmak gerekir. Aksi durumda kadınlar bu tarz psikolojik şiddete maruz kalmaya devam eder.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı nedir ve bu zarın yırtıldığı nasıl anlaşılır diye merak edenler olabilir. Birçok kişi cinsel ilişkiye ilk girdikten sonra kızlık zarının yırtıldığını söyler. Ancak bu her zaman böyle değildir çünkü bazı kişilerde zar çok geridedir. Ya da yapısı gereği yırtılmaz hatta yırtılsa bile bir kanama meydana gelmeyebilir. Tamamen toplumda yanlış bilinen bu kabuller kişiyi kızlık zarını diktirmeye iter. Toplumda yerleşen bazı anlayışlardan dolayı bu tarz müdahaleler yaptıran birçok kişi vardır. Ancak kesinlikle bundan uzak durmak ve kişinin kendine saygı duyması gerekir. Kişinin başkasını düşünmeden yaşaması ve kendini olduğu gibi tanıtmasında fayda vardır. Cinsel ilişkinin normalleştirilmesi ve bu kadar anlam yüklenmesine gerek duyulmadığı anlaşılmalıdır.

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon