tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Hudoplasti

Hudoplasti

Hudoplasti, genital bölge de bulunan çıkıntıların ya da fazla derinin çıkarılması işlemidir. Dünya genelinde sıklıkla gerçekleştirilen operasyon, ülkemizde de uygulanır.

Hudoplasti Nedir?

Genital bölgede yer alan kilitoris üzerinde bulunan çıkıntıları, kesin yolu ile çıkarılma işlemi hudoplasti olarak adlandırılır. Çıkıntılar ya da fazla deride de aynı işlem gerçekleşir. Kiritoris organının üzerinde fazla derine bulunması, cinsel yaşam konforunu zorlayabilir. Kadınların cinsel ilişkide isteksizlik alamama gibi şikayetleri doğrultusunda, gelişen tıp teknolojisi ile birlikte Hudoplasti uygulanır. Klitoris estetiği ile birlikte yaşanılan bu sorun, ortadan kaldırılır.

Hudoplasti Neden Yapılır?

Kadınların klitoris bölgesindeki cilt kırışıklıkları, katlantılar ya da bunun gibi kabarıklıklar da kötü bir görünüm ortaya çıkar. Bu sebepten dolayı hudoplasti yani diğer bir ifade ile klitoris, iç dudak estetiği şeklinde de adlandırılır. Klitoris estetiği kişilerin tercihlerine göre farklı amaçlar doğrultusunda yapılır. Bunlardan ilki klitoris üzerinde bulunan fazla derinin rahatsız edici bir görünümde olmasından dolayı uygulanır. Diğer bir amaç ise cinsel isteksizlik sorunu yaşayan kadınların tercih ettiği bir yöntemdir. Fazla deriden kaynaklı olarak, kadınlar partnerleri ile cinsel ilişkileri esnasında haz alamadıkları takdirde hudoplasti yani diğer bir ifade ile klitoris estetiği uygulanır. Klitoris estetiği sonrasında genital bölgede herhangi bir risk oluşmaz. İsteksizlik ya da bunun gibi şikayetlerde sona erer.

Hudoplasti Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hudoplasti ameliyatı sonrasında kişilerin belirli etmenlere dikkat etmesi gerekir.

 • Hudoplasti cinsel artırma estetiği olduğu için ameliyat sonrasındaki 6 hafta kadar süreç içerisinde herhangi bir cinsel ilişkiye girilmemesi önerilir. Tam iyileşmenin olması için cinsel ilişki önerilmez.
 • Bununla birlikte hijyenikliğe de dikkat edilmeli
 • Ameliyat olan bölge enfeksiyona kaptığı anda istenmeyen sonuçlar gerçekleşebilir.
 • Doğru temizleme yapılmalıdır.
 • Doktor tarafından verilen antibiyotik ilaçlar düzenli kullanılmalı.
 • Bununla birlikte hidroplastik ameliyatı sonrasında deniz, havuz, sauna ve hamam gibi alanlar 1,5 ay boyunca gidilmemeli.
 • Ancak bunun dışındaki iş hayatı ya da sosyal yaşantıya devam edilebilir.
 • Hudoplasti ameliyatı sonrasında ameliyat işlemi uygulanan alan enfeksiyon kaptğı anda diğer ciddi rahatsızlıkları da beraberinde getirir.

İlaçlar düzenli kullanılmalı ve sürekli olarak da hasta doktor kontrolünde olmalıdır. Böylelikle kısa bir sürede iyileşir görülür. 

Hudoplasti Herhangi Bir Risk İçerir Mi?

Hudoplasti ameliyatında, herhangi bir risk bulunmaz. Önceden gerekli sağlık kontrolleri yapıldığı taktirde hudoplasti ameliyatını karşılayabilen kişilere uygulanır. Sağlık kontrolleri yeterli olmayan kişiler için önerilmez. Hudoplasti estetik ameliyatının riski içerip içermediği sonraki süreçlerde belli olur. Hasta ameliyatlı bölgeye, kesinlikle doğru temizleme yapmalıdır. Aynı zamanda ilaçlar, kremler ya da bunun gibi koruyucu etmenlerde içermemesi adına düzenli bir şekilde kullanılmalı. Böylece herhangi bir risk ya da ciddi rahatsızlıklar oluşmaz. Kısa bir süre içerisinde normal yaşantıya devam edilebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft