tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sezeryan Sonrası Vajinal Doğum Ssvd

Sezeryan Sonrası Vajinal Doğum Ssvd

Sezeryan sonrası vajinal doğum ssvd, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi adına, her geçen gün artış gösterir. Her anne adayı için uygun görülmeyen sezeryan sonrası vajinal doğum, uygun görülen anneler için risk taşımaz.

Sezeryan Sonrası Vajinal Doğum Nedir?

Sezeryanla bir doğum gerçekleştikten sonra anne adayı bir sonraki çocuğunu, vajina olarak dünyaya getirmek istediği takdirde sezeryan sonrası vajinal doğum gerçekleşir. Vajinal doğum, halk arasında normal doğum şeklinde ifade edilir. Sezeryan doğumda kesikler, normal dokudaki gibi hızlı bir şekilde iyileşemez. Tekrardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, sezeryan sonrası vajinal doğumu bu sebepten dolayı tercih edebilir. Burada her anne adayı için bu durum geçerli olmaz. Ancak belirli sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra sezeryan sonrası vajinal doğum ssvd, herhangi bir risk içermez. Öncesinde hem anne adayı hem de bebek için kontroller tam anlamıyla yapılmalı.

Sezeryan Sonrası Vajinal Doğumun Yararları

Sezeryan sonrası vajinal doğumun, birçok yararı bulunur. Bunlar;

 • Tekrar herhangi bir cerrahi işlem uygulanmaz.
 • Kısa bir süreçte toparlanır.
 • Günlük yaşama dönme diğer bilinen işlemlere göre oldukça kısa bir zamanda sağlanır.
 • Enfeksiyon riski fazlasıyla azdır.
 • Kan kaybının azlığı da sezeryan sonrası vajina doğumunun yararlar içerisinde sayılır.
 • Bununla birlikte tekrardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftler, sezeryan sonrası vajinal doğumla oluşabilecek risklerden de korunur.
 • Sezeryan doğumla, yaklaşık 3 ya da 4 doğum yapılır. Fakat tekrarlayan sezeryan, hasta için ciddi riskler oluşturabilir. Tekrarlayan sezeryan sayısı artış gösterdikçe komşu organlar, plasentada oluşan kanama, mesane ve bağırsak yaralanmalar, rahmin alınmasına kadar oluşabilecek komplikasyonlar artış gösterir.
 • Ancak sezeryan sonrası vajinal doğum olduğu takdirde, tekrarlayan sezeryanın oluşturabileceği risklerden de hasta korunur.

Sezeryan Sonrası Vajinal Doğumumda Başarısızlığı Etkileyen Faktörler

40 yaşından büyük olan anne adaylarında, sezeryan sonrası vajinal doğumda kesinlikle başarısız etkiler görülür. Zamanaşımı yani tıp alanındaki ismi ile doğumun 41.haftada başlamamış olması da, sezeryan sonrası vajinal doğumun başarısızlığını arttıran önemli faktörler içerisinde bulunur. Daha önce vajinal doğum yapılmamış olması ve bununla birlikte hastanın vücut kitle indeksinin 30 yaşın üzerinde olması gibi etmenlerde yer edinir. Başarılı olma ihtimalinin azalması önceki sezeryanda, doğumun ilerlememesi sebebi ile gerçekleşebilir. Aynı zamanda genital kanalın uygun olmaması ya da genital kanalda açılma gerçekleşmemesi sebebiyle, sezeryan sonrası vajinal doğum ssvd tercih edilmez. 

Hangi Durumlarda Sezeryan Sonrası Vajinal Doğum Yapılamaz?

 • Anne adayının sezeryan sonrası normal doğuma uygun bir sağlık sorununun bulunması,
 • Sezeryan doğum esnasında rahim kesesinin dikey bir şekilde yapılmış olması,
 • Diyabet ve hipertansiyon hastası için sezeryan sonrası vajinal doğum önerilmez.

Doğum kanalının normal doğuma uygun olmaması, doğum kanalının doğuştan gelen bir darlığının bulunması gibi etmenlerde sezeryan sonrası vajinal doğum ssvd kesinlikle önerilmez.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft