tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Normal Doğum

Normal Doğum

Anne adayları, çoğunlukla hem kendisi hem de bebeği için risk oranı daha az olan normal doğumu tercih eder. Normal doğum, fizyolojik açıdan oldukça avantajlıdır.

Normal Doğum Nedir?

Gebeliğin 42.haftası tamamlandıktan sonra normal doğum gerçekleşir. Normal doğum diğer bilinen doğum çeşitlerine göre mücadele açısından oldukça az risklidir. Gebeliğin 37 ya da 42 haftalarında anne adayının oluşan ağrısıyla, normal doğuma hazır olduğu görülür. Normal doğum, oluşan ağrılarla birlikte rahim ağzında açılma ve bebeğin doğum kanalından geçmesi ile meydana gelir. Normal doğum, birçok anne adayının tercihidir.

  • Ağrı ve belirli fizyolojik nitelikler açısından önerilir.
  • Ancak annenin vücut yapısı, normal doğuma uygun olmadığı takdirde diğer doğum yöntemleri uygulanır. Böylelikle hem anne adayı, hem de bebek için herhangi bir risk durumu bulunmaz.

Normal doğum, belir aşamalarla tamamlanır.

  • Burada ilk olarak düzenli kasılmalar, tam açılmaya kadar devam eder.
  • Rahim ağzı açıldıktan sonra bebeğin doğum anına kadar olan süre ise ikinci evredir. Plesanta denen yani diğer bir ifade ile bebeğin beslenmesini sağlayan evre ise üçüncü evredir.

Normal doğum, 3 evrede tamamlanır. Ve fizyolojik açıdan, anne adayı için mümkün olduğunca fazla müdahale edilmeden gerçekleşir.

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Normal doğum, üç aşamada tamamlanır. Burada 42 hafta öncesinde ağrıları başlayan anne adayının rahimde kasılmalar artmaya başlar. Rahimde başlayan ve giderek artan kasılmalarla, 14 ya da 18 saatlik süreç içerisinde açılması beklenir. Burada rahim ağzının 9 ya da 10 cm kadar açılması beklenildikten sonra annenin kasılmaları ile beraber, bebeğin de kalp atışları monitörize edilir. Burada annenin kasılmaları ve bebeğin kalp atımlarının düzenli olarak takibe alınması, normal doğum evrelerinde problem olmaması adına önemlidir. İkinci evrede ise bebeğin doğumu, normal bir süreçte herhangi bir ek mücadeleyi gerek kalmadan gerçekleşir. Burada yapılan mücadele diğer doğum aşamalarındaki gibi değil, bilinen yöntemlerle sağlanır. 3. evrede ise bebeğin eşinin doğumu tamamlanır. Plasenta, bebeğin beslenmesini sağlayan önemli evredir.

Ayrıca Sezeryan Sonrası Normal Doğum ve Suda Doğum yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

Normal Doğum Belirtileri Nelerdir?

Normal doğum belirtileri için ilk olarak rahimde kasılmalar başlar. Bu kasılmalar devamında, lekelenme görülür. Bu lekelenme nişan olarak, tıp alanında adlandırılır. Halk arasında su gelmesi olarak ifade edilen, bebeğin 9 ay boyunca anne karnında onu korumaya yardımcı olan amniyotik kesesinin açılması ile devam eder. Burada sürekli olarak ritmik kasılmalar, anne adayının ağrısını artırır. Bu belirtiler görülmeye başlayınca, normal doğum gerçekleşir.

Normal Doğumu Anne Adayına Faydası Nedir?

Normal doğum süreci sonrasında anne, oldukça kolay iyileşme süreci yaşar. Psikolojik ve fiziksel açıdan hızlı iyileşmesi, beraberinde süt hormonunun da etkin salınması adına önemlidir. Oksitosin olarak adlandırılan süt hormonu, normal doğum yapan anneler için emzirme sürecinde hızlı ve etkin salındığından dolayı daha kolay olur.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft