tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Labioplasti

Labioplasti

Doğuştan ya da kilo verme sonrası görülen vajina dudaklarının sarkması, labioplasti operasyonlarıyla düzeltilmesi mümkündür. En sık gerçekleştirilen genital estetik uygulamalarından biri olan bu yöntem, normalden daha büyük ve sarkık dudakların toparlanması şeklinde yapılıyor. Genital Estetik operasyonu olan vajina gençleştirme işlemi, simetri sorunlarının giderilmesi için de uygulanır. İç ve dış dudaklar için yapılan bu operasyon doğum için herhangi bir engel teşkil etmez. Kendini rahatsız hisseden birçok kadın, bu operasyonu yaptırarak psikolojik açıdan kendini daha iyi hissedebilir.

Labioplasti Nedir?

Labioplasti uygulamaları kadınların vajinalarında iyileştirme ve düzeltme yapmak amacı ile uygulanan operasyonlardır. Evli olan veya bekar olan her kadın bu tür operasyonları tercih edebilir. Genital Estetik ile daha kusursuz ve küçük vajinalara sahip olmak da mümkün olur.

Vajina Dudakları Neden Sarkar?

 • Geçirilen birtakım kazalar ve doğumdan sonra oluşan deformasyonlar,
 • Aşırı zayıf olması nedeniyle sarkma,
 • Sık kilo alıp verme sonucu vajinal bölgenin sarkması,
 • Menopoz,
 • Vajinal tümör ve enfeksiyonlar,
 • Cinsel birliktelikte aşırı zorlama
 • Parfüm gibi kimyasal ürünlerle vajinanın temas ettirilmesi,
 • Çok sık vajinal doğum yapma sonucu vajinanın şeklinin bozulması vajinal sarkmalara yol açan nedenler arasındadır.

 

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda yüksek kilo kaybı yaşandığında vajinada ciddi sarkmalar görülebilir. Bu durumda liposuction operasyonuyla vücudu kurtarırken, labioplastiyle de vajinaya müdahale edilebilir. Her hasta için uygun bir operasyon seçeneğinin değerlendirilmesi mümkün olmaktadır.

Labioplasti ameliyatları vajinalarda gerçekleştirilen onarım ve küçültme sağlayan ameliyatlarıdır. Kadınların vajen bölgesinde yer alan iç dudak kısımlarının ameliyat ile alınmasını ve bu alanların estetik olarak düzeltilmesini içerir. Böylelikle vajina etrafında meydana gelen her türlü yıpranma ve deformasyon bu operasyon ile giderilir. Bu operasyonların tercih edilme nedenlerinin en başında estetik duygusu yer alır. Vajina dudaklarının normalden büyük olmasının verdiği rahatsızlık kadınları bu operasyonlara yöneltir.

Vajina dudaklarının normalden çok daha büyük olmasının getirisi olan rahatsızlıklar da bu yöntem sayesinde giderilmiş olur. Operasyonların çoğu başarı ile geçse de yine de olası problemler ile karşılaşmamak için araştırmanın oldukça titiz yapılması ve kararın da bu doğrultuda verilmesi tavsiye edilmektedir.

18 yaşına kadar dudaklar büyümeye devam eder. O yüzden 18 yaşından küçük çocuklara bu operasyon yapılmamalıdır.

Labioplasti Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Labioplasti işleminden sonra komplikasyon genelde yaşanmaz. Enfeksiyon, doku hasarı, kanama gibi komplikasyonlar tüm cerrahi girişimler sonrası görülmesi muhtemel komplikasyonlardandır. Bu nedenle labioplasti mutlaka uzman doktor tarafından, steril şartlarda ve gerekli donanıma ve deneyime sahip sağlık kuruluşlarında uygulanmalıdır.

Ameliyat sonrası kanama görülmesi beklenmez. Nadiren sadece dikiş hattında sızıntı şeklinde ve lekelenme tarzında çok hafif bir kanama görülebilir. Ameliyattan sonraki ilk günlerde vulva ödem nedeniyle tamamen şiş, kızarık ve hassas olabilir. Doktorun önereceği şeklide buz yardımıyla soğuk kompres uygulaması yapmak bölgedeki ödemin giderilmesi sağlanır.

Labiumlar kanlanma açısından zengin bir bölge olduğu için yaranın iyileşmesi de hızlıca tamamlanır.Bölgedeki dikişler kullanılan dikiş materyalinin türüne göre 10-15 gün içerisinde emilir veya düşerler. Operasyon sonrası ağrı normaldir, doktor ağrı tedavisi uygulayabilir. Hastadan hastaya değişmekle birlikte genellikle işlemden birkaç gün sonra rutin yaşantınıza dönebilirsiniz. Herhangi bir komplikasyon şekillenmediği takdirde bölgenin tamamen iyileşmesi ise normal şartlarda ortalama 1 ayı bulmaktadır. Özellikle cerrahi müdahalenin tercih edileceği operasyonlar, vajinada his kaybının yaşanmasını önler. Ancak lazerle de bu operasyon yapılabilir. Pansumanlar doktorun önerdiği sıklıkta yapılmalıdır.

Yoga, pilates gibi bölgede gerilmeye neden olacak sporlardan, at binme, bisiklete binme gibi bölgede basıya sebep olabilecek sporlardan iyileşme sürecinde kaçınılmalıdır. Tuvalet temizliği her zaman olduğu gibi bu dönemde de önden arkaya doğru yapılmalıdır. Enfeksiyon riskini önlemek için doktorun tavsiye edeceği süre boyunca havuza, hamama, denize, jakuziye girilmemelidir.

Küvette banyo yapmak yerine ayakta duş alma tercih edilmelidir. İlk günden itibaren duş alınabilir. Tam iyileşme sağlanana kadar, yaklaşık 1 ay boyunca cinsel ilişki tavsiye edilmemektedir. Yine tam iyileşme sağlanana kadar bölgeye epilasyon, ağda gibi uygulamalar yapılmamalıdır.

Labioplasti Adayı Olmak?

Labioplasti adayları, kozmetik sebebiyle, genişlemiş veya fazla dudak dokusuyla ilişkili memnuniyetsizliği ortadan kaldırmak için vajinal bir gençleştirme isteyebilirler. Çoğu kişide, iritasyon, sürtünme veya ağrıya sebep olabilen labia majoranın ötesine uzanan genişlemiş labia minora dokularına sahiptir. Bu rahatsızlık cinsel ilişki sırasında daha da artabilir. Bazı adaylarda vajinal doku fazlalığının bir sonucu olarak hijyen sorunları da yaşayabilir. Diğer kişiler, özellikle tayt veya mayo gibi giysilerin artık tam olarak uymadığını fark ederler.

Labioplasti İşleminden Ne Bekleyebilirim?

Kesiğin iyi saklandığından emin olurken fazla deriyi almanın bir yoludur. Bazı kişiler aynı anda klitoral başlığın da küçültülmesini isteye bilirler.

Labioplasti çoğunlukla poliklinikte yapılır ve işlem yaklaşık bir saat içinde tamamlanabilir. İşlem sedasyon anestezisi ile yapılır veya kişi isterse genel anestezi kullanılabilir. İşlemin ardından kişi, arzu ettiği gibi bir görünüme ulaşabilir.

Ameliyatın Sonuçları Nelerdir?

İşlem sonrası genital bölgede estetik bir görünüm beklenecektir. İyileşmeden sonra herhangi bir iz kalmaz. Labioplasti ameliyatı normal doğum yapmanın önünde herhangi bir engel oluşturmaz. Kızlık zarı bölgesi 4-5 santimetre kaldığı için kızlık zarını da etkilememektedir.

İyileşme Süresi Nasıldır?

Genellikle iyileşme süresi iki hafta sürer. Bu süre zarfında, şişliği azaltmak için 20 dakika soğuk buz torbasıyla tavsiye edilir. Labial kesikler çok çabuk iyileşir. Dikişler eriyebilir olduğu için alınmasına gerek yoktur. İlk 2 hafta spor, ilk 6 hafta cinsel ilişki tavsiye edilmez.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft