tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Suda Doğum

Suda Doğum

Suda doğum, dünya çapında yaygınlaşan ve tercih edilen alternatif doğum yöntemidir. Suda doğum için doğuma özel olarak tasarlanan küvetler kullanılır.

Suda Doğum Nedir?

Suda doğum, anne adayına özel olarak tasarlanan küvet benzeri bir ünite ile gerçekleşir. Suda doğum, kesinlikle her anı doktor takibine alınarak yapılır. Diğer bilinen doğum türleriyle aynı risk oranına sahiptir. Genel olarak tercih edilen bu yöntemde, kan akımı artar. Yani doğum esnasında olan kasılmalar, kan akımının artması ile birlikte rahatlıkla düzelebilir. Suda doğum, sıcak su içerisinde gerçekleştiği için bebeğin dünyaya gelmesi ile birlikte vajinada oluşabilecek herhangi bir yoğun yırtılma riski de böylece azalır. Rahim içerisinde su dolu kesede bulunan bebek, doğum sonrasında da su dolu bir havuz içine doğduğu için sakin olur ve daha az ağlar. Suda doğumun hem anne adayı, hem de bebeğe herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Ancak suda doğumdan önce kesinlikle hem anne adayı hem de bebek, gerekli olan sağlık kontrollerinden tamamen geçirilir. Böylelikle doğum esnasında herhangi bir problem yaşanılmaz.

Suda Doğumun Avantajları Nelerdir?

Suda doğum, anne adayının doğum esnasında stresini azaltmak adına tercih edilen bir yöntemdir. Oldukça etkilidir. Suyun sağladığı rahatlatıcı etki ile birlikte hem anne adayı hem de bebek, bilinen doğum yöntemlerine göre daha az travmaya maruz kalır. Suda doğum esnasında birçok avantaj bulunur. Bunlar şu şekildedir;

  • Doğum sancıları normal doğuma göre hafifletilir.
  • Anne adayı ve bebekte, suyun etkisi ile birlikte rahatlama sağlanır.
  • Doğum süresi kısalır.
  • Suda doğum olduğu için bebeğin çakış yaptığı kanallar, böylelikle yumuşar ve yırtılma olmadan esneklik artar.
  • Vajinal bölgeye kesi yani tıp alanındaki ismi ile epizyotomi uygulaması burada azalır.
  • Normal doğum sürecinde ya da farklı doğum yöntemlerine göre oluşan medikal müdahaleler, suda doğum ünitelerinde tercih edilmez.

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Suda doğum yapılmadan önce anne ve bebeğin gerekli sağlık kontrolleri, tamamen gerçekleşir. Hem anne hem de bebeğin suda doğum anında herhangi bir problemi olmadığından emin olunduğu takdirde, hazırlanır. 37 haftanın altında gebeliği bulunan kişiler için suda doğum önerilmez. Bununla birlikte anne de aktif enjeksiyon bulunuyorsa, suda doğum yapılması önerilmez. Bebekte herhangi bir doğum pozisyonu olmadığında ve annenin doğum kilosunun yüksek olması, suda doğumu engeller. Suda doğum olabilmesi için bütün şartlar hem anne adayı hem de bebek için geçerli olmalıdır. Bu şartlar gerçekleştikten sonra suda doğum, doğru nefes yöntemleri ile gerçekleşir. Ilık su anneyi rahatlattığı gibi oluşabilecek stres seviyesini de büyük ölçüde azaltır.

Suda Doğumda Risk Bulunur Mu?

Suda doğum, diğer bilinen doğum yöntemlerine göre günümüzde fazlasıyla tercih edilir. Gerekli sağlık kontrolleri, hem anne hem de bebek için yapıldığı takdirde herhangi bir risk içermez.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft