Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Kürtaj Sonrası Süreç

Kürtaj Sonrası Süreç

Kürtaj sonrası süreç hakkında bilgi almak isteyen pek çok kişi bulunur. Kürtaj günümüzde en yaygın olan uygulamalardan biridir ve acısız bir operasyondur. Yaygın şekilde tercih edilen bu işlem anneliğe hazır olmayan kişiler tarafından istenir. Bebek büyütmeye hazır olmayan ya da bunu istemeyen kişiler gebeliğini aldırmak ister. Kürtaj hamileliğin belli bir hafta kadar ilerlemesinden sonra yapılması mümkün olmayan bir işlemdir. Kürtaj gebelik daha yeniyken yapılır ve ilk birkaç haftadan sonra kürtaja izin verilmez. Bu durum hem anne hem de bebek sağlığı için kötü olabileceğinden çok dikkat edilen bir konudur.

Kürtajdan sonra hastanın kendini halsiz ve yorgun hissetmesi oldukça doğal olduğundan endişelenmeye gerek yoktur. Hasta kendini biraz bitkin hisseder ve hafif ağrılar yaşar. Bu ağrıların geçmesi için hastaya antibiyotik verilir ve ağrısının geçmesi sağlanır. Ağrı kesici ilaçlar da verilen hastanın bazı durumlarda kanama yaşaması da görülebilir. Hasta kanama yaşadığı için kendini bitkin hissedebilir ancak bu durum çok uzun sürmez. Hasta kısa süre içinde kendine gelir ve ağrılarında da azalma yaşar.

Hastaların her birinde kanamalar aynı şiddette görülmez hatta bazılarında kanama görülmeyebilir. Bu tarz durumlarda hastanın kanamasının durması için birtakım müdahalelerde bulunabilir. Ancak yaygın görüldüğü için genelde bir şey yapılmaz ve kanamanın durması beklenir. Eğer kanamanın derecesi ileri boyuttaysa bunun için hasta gözlem odasına alınır. Kanamanın başka sebepten oluşup oluşmadığına bakılır ve bunun için gözetim altında tutulur. Bazı kişilerde ise herhangi bir kanama görülmez ve ağrı da hissedilmez. Aynı zamanda hastada bu işlemin gerçekleştiği gün suya girilmesine bir sakınca yoktur. Hasta günlük yaşantısına devam edebilir ve tüm işlerini yapabilir. Aynı zamanda işlem tamamlandıktan sonra dilediği zaman duş alabilir. Ancak bu işlemden sonra tampon kullanmaya bir süre ara verilmelidir.

Kürtaj yapıldıktan sonra vücutta farklı reaksiyonlar oluşursa bir an önce doktora başvurulması gerekir. Aynı zamanda vücuttan kötü koku gelmesi ve vajina bölgesinde akıntılar olması da normaldir. Ancak bunun da aşırıya kaçması durumunda mutlaka doktora gitmek ve onun önerdiklerini yapmak gerekir. Yaygın şekilde görülen kürtajda ateşin yükselmesi de normaldir ancak bu uzun sürerse hemen doktora gidilmelidir. Yüksek ateşin uzun sürmesinden dolayı kişide farklı reaksiyonlar da ortaya çıkabilir. Detaylı bilgi alarak kürtaja başlanmalı ve kürtaj sonrasında neler yaşanabileceği hakkında bilgi edinmek önemlidir. Kürtajdan sonra yapılan müdahaleler genelde reaksiyonların geçmesinde hemen etkili olur. Kürtajdan sonra günlük rutin hayatınıza devam edebilir ve kısa süre içinde sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda kürtaj yaptırmış olsanız bile vücudunuza su değmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtaj nasıl yapılır ve kürtaj yapılırken nelere dikkat edilmelidir diye pek çok kişi merak ediyor. Yaygın biçimde görülen kürtaj birçok kişinin en merak ettiği hususlardan biridir. Bazı kişiler istemeden hamile kaldığında ya da bebek sahibi olmak istemediğinde bu yola başvurur. Birçok kez gündem olan kürtaj konusu hakkında herkesin farklı fikirleri ve deneyimleri vardır. Kürtaj anestezi yapılarak gerçekleşen ve çok kısa bir süre içinde tamamlanan bir işlemdir. Kürtaj yapılırken hasta bunu hissetmez ve hasta tamamen baygın halde bulunabilir. Ya da bazen hasta yalnızca rahmini hissetmez ve diğer her şeyi duyabilir ve görebilir. Tamamen anestezi türüne bağlı olarak gerçekleşen bu durum birçok kişi için farklı sonuç verir.

Kürtaj Ne İşe Yarar?

Kürtaj ne işe yarar ve kürtajın ne gibi etkileri vardır diye merak edenler vardır. Kürtaj istenmeyen bir bebeğin dünyaya gelmesinin önüne geçer ve kişinin hamileliğine son verir. Bebek bekleyen anneler buna hazır olmadığında kürtaj işlemini yaparak karnındaki bebeği aldırır. Rahim bölgesine bir boru sokularak yapılan bu işlem ağrısızdır ve hasta bunu hissetmez. Hasta bunu hissetmediği için de işlem sırasında bir ağrı yaşaması söz konusu değildir. İşlem sırasında anestezi etkisi altında olduğu için hastanın bu açıdan oldukça rahat olduğu bilinir. Kolay gerçekleşen bir işlem olduğu için hastada herhangi bir olumsuz reaksiyon görülmez ve kısa süre içinde evine döner. Hasta eski hayatına çok kısa süre içinde döndüğü için genelde korkulan bir işlem değildir.

Birçok hasta kürtajı doğru bulur ve kürtaj olmaktan çekinmez çünkü basit gerçekleşen bir işlemdir. Hem zaman almaması hem de aynı gün taburcu olunması kürtajdan korkmamaya neden olur. Gebeliğin vakum yardımıyla son bulduğu bu işlem yaklaşık 20 dakika kadar sürer. 20 dakika sonrasında hasta gözünü açar ve yavaş yavaş kendine gelir. Kürtaj yapıldıktan sonra yüksek ateş gibi bir durumla karşılaşılırsa bunun için doktora gitmek gerekir. Ancak eğer ateş çıkması kısa süreliğineyse ve hemen geçmişse doktora gitmenize gerek kalmayacaktır. Yaygın şekilde görülen kürtaj sonrası ateş çıkması durumu genelde kötü sonuçlanmaz. Kötü bir şeye işaret etmeyen bu durumun ağrı kesici ve ateş düşürücülerle geçtiği belirtilir.

Ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar kullanarak kısa süre içinde yaşanılan reaksiyonlar son bulur. Eğer çok şiddetli bir biçimde ağrınız varsa ya da ateşiniz geçmiyorsa bu ilaçları kullanmak gerekebilir. Zaten kürtajdan sonra genelde antibiyotik tedavisi uygulanır ve hasta bir süre antibiyotik içer. Bu sayede hem ağrıları geçer hem de yoğun hissettiği kanamaları durur. Antibiyotik içtikten sonra bir süre alkol almaması ve ilaç kullanmaması gerekir. Aynı zamanda kürtaj olan bir hastanın bir süre beslenmesine daha özen göstermesi faydalı olacaktır. Kürtaj olan hastalarda özellikle alkolün aşırı kullanılması mide bulantısı yapabilir. Rahim ve mide kısmı biraz hassaslaşabileceği için daha özenli davranmak iyi olacaktır.

Kürtaj Zararlı Mıdır?

Kürtaj zararlı mıdır ve kürtaj ne kadar sürede yapılır diye pek çok kişi merak ediyor. Yaygın şekilde yapılan kürtajda özellikle hastanın belli başlı adımlara dikkat etmesi gerekir. Kürtaj işlemi kısa sürede gerçekleşir ve hasta bu süre içinde yapılan işlemi algılayamaz. Tamamen uyur halde bulunan hasta ağrı ve sızı hissetme noktasında etkisiz kalır. Tıbbın gelişmesiyle beraber kürtajın zararları neredeyse ortadan kalkmış ve yaygın bir hal kazanmıştır. Teknoloji ve tıp alanında yaşanılan gelişmeler kürtajın zararlarını epey azaltmıştır. Aynı zamanda bu tarz gelişmeler kürtajın daha kolay bir işlem olmasında etkili olmuştur. Kürtaj bu özellikler sayesinde daha kısa sürede ve daha pratik bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Gebeliğe son veren bu durum birçok anne adayı tarafından kabul edilmeye başlanmıştır.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj nedir ve ne gibi etkileri vardır diye pek çok kişi merak ediyor olabilir. Gebeliğin son bulmasını sağlayan bu işlem sayesinde anne olmak istemeyenler gebeliğini bitirir. Anneliğe hazır olmayan ancak bir şekilde hamile kalmış kişiler buna acısız son verebilir. Son derece kolay ve pratik şekilde gerçekleşen bu işlem sayesinde birçok bakılamayacak bebek dünyaya gelmemiştir. Bebeğe bakacak durumu olmayanlar ya da onu istemeyenler bu sayede hamileliği bitirebilir. Pek çok kez gündem olan kürtaj konusu ülkemizde de yaygındır.

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon