Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar Kaçırma Tedavisi

Üriner inkontinans, istem dışı idrar kaçırma, idrarı tutamama veya mesane kontrolünün kaybı şeklinde tanımlanır ve toplumda sık sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Kadınlarda daha sık görülür. Sebebi ise anatomik yapıdaki bozukluklar, bebeğin iri olduğu zorlu vajinal doğumlar ve ileri yaşa bağlı olarak mesane sarkması gibi sebepler sıralanabilir.

Şiddeti farklılık göstermekle beraber, öksürme, gülme ya da karın içi basınç fazlalaştığında damla damla idrar kaçırma olabileceği gibi, bir anda idrar yapma hissi ile tuvalete yetişememe ve idrar kaçırma  gibi bir durumda oluşabilir. Bazı zamanlarda her iki tip idrar kaçırma kombine şeklinde de olabilir. İdrar kaçırma tedavisi egzersizlerle ve tıbbi olarak yapılabilinir.
 

İdrar Kaçırmanın Nedenleri

İdrar kaçırmanın birçok potansiyel nedeni vardır ve bu nedenler genellikle altta yatan sağlık durumlarıyla ilişkilidir. En yaygın nedenler arasında üriner sistemdeki enfeksiyonlar, idrar yolu üzerindeki aşırı baskı, sinir hasarı, hormonal dengesizlikler ve yaşlanma süreci bulunur. Ayrıca, obezite, diyabet ve doğum yapmış olmak gibi faktörler de idrar kaçırma riskini artırabilir.

İdrar Kaçırmanın Türleri

İdrar kaçırma, genellikle üç ana tipe ayrılır:

 1. Stres İnkontinansı: Gülmek, öksürmek, hapşırmak veya ağır bir şey kaldırmak gibi karın içi basıncı artıran durumlar sırasında idrarın sızdırılmasıdır.
 2. Acil (Urge) İnkontinansı: Ani, kontrol edilemeyen idrar yapma ihtiyacı hissi ile karakterizedir ve genellikle idrar kesesinin aşırı aktif olmasından kaynaklanır.
 3. Taşma İnkontinansı: İdrar kesesinin tamamen boşalmaması sonucu küçük miktarlarda idrar sızıntısına neden olur.

İdrar Kaçırma Tedavisi Gerektiren Durumlar

Sıkışma hissi idrar kaçırma; aniden gelen ve engellenemeyen idrar hissi ile beraber tuvalete yetişemeden idrar kaçırma şeklidir. Sıkışma tipi idrar kaçırmanın tetikleyicileri eve gelince kapıyı açmak, soğukta dışarıya çıkmak, sifona basmak veya elleri temizlemektir.

Stres tipi idrar kaçırma; bu tipte idrar kaçırmada stres ile kastedilen mi karın içi basınç artışıdır. Yani öksürmek, hapşırmak, ıkınmak ya da gülmek gibi karın içi basıncını fazlalaştıran zamanlarda idrar yolunu çevreleyen kas ve dokuların üretra (idrar yolu) çevresinde doğru bir şekilde fayda sağlayamadığı için oluşan idrar kaçırma tipidir. Özellikle doğum yapan kadınlarda sıkça görülür.

İdrar Kaçırma Tedavisi Gerektiren Belirtiler

 • Genetik sebepler, anne ya  da kız kardeşte olan idrar kaçırma rahatsızlığı riski 3 kat arttırır,
 • İlerlemiş yaş,
 • Gebelik, zor veya müdahale gerektiren doğum yapmış olmak,
 • Kadınların geçirmiş olduğu bazı doğum ameliyatları,
 • Kanser tedavisi nedeniyle ışın tedavisi alınması,
 • Sıklıkla idrar yolu enfeksiyonu geçirilmesi,
 • Aşırı alkol tüketimi
 • Mesanenin sinirlerini etkileyen bel fıtığı, demans, multiple skleroz olması
 • Menopoza girmek,
 • Kronik kabızlık.
 • Şeker, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, kronik akciğer hastalıkları,
 • Fazla kilolu ya da obez olmak,
 • Hareketsizlik, yaşam tarzına sahip olmak.

Bu nedenlerin hepsi idrar kaçırma tedavisi olunması gereken durumlardır.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi Yöntemleri

İdrar kaçırmanın tedavisi, altta yatan nedenlere ve idrar kaçırmanın türüne göre değişiklik gösterir. Tedavi yöntemleri şunları içerebilir:

 • Davranışsal Tedaviler: Pelvik taban kaslarını güçlendirme egzersizleri (Kegel egzersizleri), idrarı tutma teknikleri ve banyo alışkanlıklarının düzenlenmesi.
 • İlaç Tedavisi: Belirli türdeki idrar kaçırma durumlarında yardımcı olabilecek ilaçlar reçete edilebilir.
 • Cerrahi Müdahaleler: Ağır vakalarda veya diğer tedavi yöntemleri başarısız olduğunda cerrahi müdahaleler gerekebilir.
 • Yardımcı Cihazlar: Pelvik taban destek cihazları gibi ürünler, bazı durumlarda semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Askı Ameliyatları

Pesari, vajinaya yerleştirilen sert bir halkadır. Mesanenin yukarı kaldırılmasına ve sızıntının önlenmesine yardımcı olur. Radyofrekans tedavisi ile alt idrar yolundaki doku ısıtılır. İyileştiğinde çoğunlukla daha sıkıdır ve idrar kaçırma tedavisi daha iyi idrar kontrolüyle sonuçlanır.

Bazı hastalarda çoğunlukla vajinadan, kapalı metodlarla tedavi tercih edilir. Burada amaç; idrar kaçırmayı engelleyecek desteği sağlamaktır. İdrar kesesinde belli sarkma olmayan hastalarda çoğunlukla 15-20 dakikalık bir ameliyatla problem tamamen çözülmektedir.

Uygun hastalarda bu ameliyatları lokal anesteziyle ve aynı gün taburcu olabilirler. Hasta çoğunlukla aynı gün taburcu edilmekle beraber ameliyatın etkisi hemen ertesi gün hissedilebilmektedir. Hafif-orta derecede sıkıntısı olan hastalarda % 90’lara varan oranlarla ve önemli yan etkiler olmaksızın problem tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Teşhis

Sahip olduğunuz idrar kaçırma tipini belirlemeniz önemlidir ve belirtileriniz genellikle doktorunuza hangi türe sahip olduğunuzu haber verir. Bu bilgi tedavi yöntemine rehberlik edecektir. Doktorunuz büyük olasılıkla kapsamlı bir sağlık geçmişi ve fizik muayene ile başlayacaktır. Daha sonra öksürük gibi idrar tutamama durumunu gösterebilecek basit bir yöntem istenebilir.

Bundan sonra, doktorunuz büyük ihtimalle şunları önerecektir:

İdrar tahlili

İdrarınızın bir numunesi enfeksiyon belirtileri, kan izleri veya diğer anormallikler açısından değerlendirilir.

Mesane günlüğü

Birkaç gün boyunca ne kadar sıvı tükettiğinizi, ne sıklıkla idrar yaptığınızı, ürettiğiniz idrar miktarını ve idrara çıkma dürtüsü olup olmadığını kaydedersiniz.

İşeme sonrası kalıntı ölçümü

İdrar çıkışını ölçen bir kaba idrara çıkmanız istenir. Daha sonra doktorunuz bir kateter veya ultrason testi kullanarak mesanenizde kalan idrar ölçüsünü kontrol eder. Mesanenizde fazla miktarda artık idrar olması, idrar yolunuzda bir tıkanıklık veya mesane kaslarınızda bir sorun olduğu anlamına gelebilir.

Ayrıca Doktorunuz Şunları Önerebilir

Mesane eğitimi, gitme dürtüsü aldıktan sonra idrara çıkmayı geciktirmektir. Her idrara çıkma ihtiyacı hissettiğinizde 10 dakika beklemeye çalışarak başlayabilirsiniz. Amaç, sadece 2,5 ila 3,5 saatte bir idrar yapana kadar tuvalete çıkma arasındaki süreyi uzatmaktır.

Mesanenizin kontrolünü yeniden kazanmak için sıvı ve diyet yönetimi de önemlidir. Alkol, kafein veya asitli yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız gerekebilir. Sıvı tüketimini azaltmak, kilo vermek veya fiziksel hareketleri artırmak da sorunu gidermede yardımcı olabilir.

Ayrıca sistosel tedavisi yazımızıda okuyabilirsiniz.

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon