Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında 0506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Kızlık zarı dikimi sonrası gelen süreç oldukça hassastır. Bu işlemin en bilinen şekli temel olarak hem geçici hem de kalıcı olarak yapılmasıdır. Her iki yöntemin de altında yatan ana neden aynı olsa bile uygulanan cerrahi işlemlerin farklı olmasından ötürü süreç farklı bir şekilde ilerler. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası onarım için işlem uygulanan yerler uzun yıllar boyu kalabilirken geçici olan tamirler ardından sadece 7 ila 10 gün arasında dayanıklılık gösterebilir.

Kızlık zarı kadınlarda vajinaların hemen giriş kısımlarında yer alan halkasal dokulara verilen isimdir. Vajina girişlerinin tamamen kapanmasına izin vermezken rahim içi ile vajina iç kısmında salgılar sayesinde adet kanlarının dış kısma atılmasına olanak sunar. Kızlık zarı bazı toplumlarda kadınlar için bakirelik durumlarının sembolü olarak nitelendirilir. Bu toplumlarda kızlık zarında meydana gelen yırtılmalar bakireliklerin bozulması anlamına gelmektedir.

Kızlık zarı dikimleri günümüz içerisinde cerrahi işlemlerin uygulanması ardından onarımlar yapılarak benzer anatomik yapılara getirilebilmektedir. Kızlık zarlarında onarım talep eden kadınlar sonraki ilk ilişkiye girdikleri zamanlarda kanama olmasını bekler. Bunun asıl amacı ilk ilişki kanamasının olmasıdır. Kızlık zarı mastürbasyon yaparken, sürtünme yolu ile girilen ilişkiler, karate ya da tekvando gibi spor dalları sırasında bozulabileceği gibi düşme ya da çarpma gibi anlarda da bozulabilir. Her ne durum ile bozulmalar meydana gelirse gelsin bütünlükleri bozulmaya uğrayan kızlık zarlarının sonraki ilişkilerde kanamaya uğrama ihtimalleri oldukça azdır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gereken birden fazla husus vardır. Bu hususlar gözler önüne alınacak olduğu zaman;

 1. Kalıcı kızlık zarı dikiminin hemen ardından genital bölgelerin kuru tutulması önemlidir.
 2. Tuvalet temizlikleri önden arkaya doğru olacak şekilde ılık su yardımı ile yapılmalıdır.
 3. Dikişlerin kısa sürede açılmaması için tuvaletlerde kuvvetli ıkınma ya da öksürüklerden kaçınma olması gerekir.
 4. Kabız olmamak için daha çok lifli yapıda olan gıdaların tüketilmesi gerekir.
 5. 2 aylık süreç içerisinde bacak sporları ile egzersizlerden kaçınmak öncelikli olmalıdır.
 6. 2 ay boyunca havuz, deniz, küvet ya da sauna ile hamam gibi yerlerden uzak kalmak gerekir.
 7. Dar ya da naylon içerikli olan iç çamaşır ya da kıyafetlerden kaçınmak gerekir.
 8. Genital bölgelerde oluşan kızarıklık, kaşıntı, şişlik ya da kanama gibi belirtiler ya da bulgular meydana gelmemesi için dikkatli olmak gerekir.
 9. Kötü kokuların oluştuğu vajina akıntısı ya da enfeksiyon belirtilerine dikkat etmek gerekir.
 10. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ilk ilişki arasına en az 2 aylık mesafe koymak gerekir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Kalıcı kızlık zarı dikiminde amaç daha çok uzun dönemli yani uzun yıllar boyunca kızlık zarı kanamalarının ilk ilişki sırasında meydana gelmesini sağlamaktır. Kalıcı kızlık zarı dikimi işlemlerinin üzerinden ortalama olarak 2 ila 3 ay geçtiği zamanlarda artık yeni bir cinsel birleşmeye girilebilir. Fakat kızlık zarının dış ortama açık bir yapıda olduğunu bilmek gerekir. Kalıcı olarak yapılan kızlık zarı dikimlerinin üzerinden yıllar geçmiş olması başarılı bir operasyon olmasına rağmen yerinde meydana gelen enfeksiyonlar ya da dokulardaki zayıflıklardan dolayı deformasyonlar olması söz konusu olabilir. Böyle anlarda uzun dönem öncesinde kızlık zarı dikimi uygulanan kadınlarda kızlık zarı kanamalarının görülmemesine neden olabilir. Bu durumlarda uzun dönem öncesinde yapılan kızlık zarı dikimlerinden sonra sorun olmasını engellemenin temelinde düğün dönemi içerisine yakınken operasyon yerlerinin son kez kontrol edilmesi gerektiğidir. Bu sayede gerek duyulma sırasında küçük yollu yapılan müdahaleler ardından birkaç dikiş atılması sağlanabilir. Böylece kızlık zarı kanamaları tama yakın bir oran ile meydana gelmesi sağlanır.

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası kanama doktorlar tarafından yapılan gerekli önerilere uyulması ve kontrollere vaktinde gidildiği zamanlarda kesin olur. Kalıcı olarak yapılan onarımlarda kontrol süreçlerinde işlem üzerinden 3 ila 4 hafta geçtikten sonra ve düğüne yakın olacak şekilde 1 ila 2 haftalık süreçlerde kontroller meydana gelir.

Kalıcı kızlık zarı dikim işlemleri meydana gelirken vajina girişlerinde kesinlikle kanam olması için belirli oranlarda daraltmaların önerilmesi söz konusu olmaz. Çünkü böyle durumlarda kişiler cinsel ilişkilere girmek konusunda zorluk çekebilir ya da tamamen ilişkiye de giremeyebilir. Kalıcı olarak uygulanan kızlık zarı onarımları ardından ilişkilere girilemeyen kadınlar için dikilmesi yapılan zarlar tekrar cerrahi müdahale yolları ile yeni bir işleme tabi tutulması gerekir. Kızlık zarı dikimi sonrası açıklığın cerrahi yöntemler ile ilişkilere izin verilecek düzeylerde genişletilmeleri yapılır. Bu yüzden de hassas olan bir işlem olduğunu bilmek gerekir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Uygulamaları

Kalıcı kızlık zarı dikimi uygulamaları genel anlamda incelenirken;

 1. Onarımlar anestezi altında uygulanan cerrahi müdahaleler olarak öne çıkar.
 2. Zarda bozulmalar meydana geldiği zaman erken dönemlerde yeteri sayı ile boyutlarda kalıntı doku parçaları bulunuyorsa uç uca yapılan onarım teknikleri ile dikim süreçleri meydana gelir.
 3. Kızlık zarı aylar da yıllar öncesinde bozulmalara uğrayan kişilerde zar yerinde yeterli sayı ya da büyüklüklerde kalıntılar yoksa doku kalmadığı zamanlarda flep yöntemi ile dikim işlemleri uygulanır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süreci

Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası iyileşme süreci birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Bu yüzden dikkat edilmesi ve gözler önüne alınması gereken gerekli unsurlar vardır. Bunlar;

 1. Dikim yapılan bölgelerdeki uçların iyileşme süreçleri anında başlar.
 2. Cerrahi olan iyileşme sü1reçlerinde granülasyon dokuları ismi verilen yapı alanların iyileşmesi sırasında bir hayli önemlidir.
 3. Granülasyon yapıları ilk beşinci gün itibari ile artık belirginleşmeye başlar ve cerrahi olan alanlarda yeni küçük damarlanma durumları gözlenir.
 4. 2 haftalık süreçlerin ardından bağ dokularında olan artışlar daha da belirgin ir hal alarak dokuların sağlamlık oranları artar.
 5. 4 haftalık sürecin ardından iyileşme süreci tamamen artar. Dokulardaki direnç oranları artarken bağ dokular güçlenir. Fakat iyileşme sürecinin tamamı ortalama olarak 6 ila 8 hafta arasında değişiklik gösterebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Batma

Kızlık zarı dikimi sonrası batma en çok meydana gelen durumlardandır. Bunun başlıca nedenlerine bakılacak olduğu zaman;

 1. Dikiş yerlerinde açılmaların olması
 2. Enfeksiyon kapma
 3. Kan toplaması ismi ile de bilinen hematoma nedenlerine bağlı olabilir.

Kızlık zarı dikimi sonrası eğer erken dönemlerde kanamalar varsa dikiş açılmaları en önemli nedenleri arasında yer alabilir. İşlemlerden birkaç gün sonra gelen akıntılar ya da batma hisleri ile kızarıklık vajinal enfeksiyon olmasına neden olabilir. Dokularda gözlenen şişlik ya da mor ve yeşil renklerinde kan toplama durumlarını öne çıkarabilirken kızlık zarı dikimi sonrası batma bu üç nedenden bir tanesinden kaynaklı olarak gözlenebilir. Bu yüzden kadınların iyileşme süreçlerinde kendilerine çok hassas davranmaları ve iyileşmek için birçok farklı faktörü denemeleri öncelik olarak belirlemeleri gerekir. Bu anlar oldukça önemlidir.

Hizmetlerimiz

Copyright © 2022 All Right Reserved. Powered By Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme