Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Puboplasti

Puboplasti

Pubis estetiği ya da venüs tepesi estetiği de denen pubolasti dışarıdan bakıldığında büyük görünen vajinayı küçültmek için yapılan genital estetik ameliyatına verilen addır. Genital bölgeye uygulanan dolgu işlemin tam tersi olarak normalden kalın olan “mons pubis” ten de cilt altı yağ dokusu çıkartılarak daha ince bir görünüm kazandırılabilmektedir. Mons pubis tümsekçiğinin küçültülmesine denmektedir.

Pubis Nedir?

Kadın genital bölgesindeki göbeğin alt kısmındaki kemikli ve çıkıntılı bölümdür. Kadınlarda kilo alımına bağlı olarak belirgin hale gelebilir. Kilo artması devam ettikçe kadınlardaki bu bölüm kıyafet altından daha çok belli olur. Vajina ve pubis bölgesi estetiğiyle yani pubolasti ile bu bölgedeki fazla yağlar alınıyor ve daha düz bir görünüm elde edilmesini sağlıyor. Kadınlarda obezitenin artması, kilo kaybında ani düşüş yaşanması, mons pubis yağ depozitlerinde yoğunluk bu bölgenin çıkık görünmesine neden olur.

Dış dudak yapısıyla bağlantısı bulunan bu bölgedeki yağlanma, dış dudakları da etkilemektedir. Yağ alımı aynı zamanda dış dudaklarda da görülür. Ani kilo kayıplarında mons pubiste deformasyon görülür. Bu aşamada cerrahi operasyon gerekli olmaktadır. Liposuctionla yapılan mons pubis yağ yastığının küçültülmesiyle beraber derinin yatay kesimi ve bir miktarı alınarak gergin hale getirilmektedir.

Pubolasti Muayenesi Ve Uygulaması

Pubis estetiği muayenesinde öncelikle pubis yağının ve mons sarkmasının derecesi belirlenir. Pubis miktarı en düzgün hastanın ayakta olduğu pozisyonda alınır. Muayene sırasında pubis çıkıntısına bağlı olan dış dudaklardaki büyüklük ve çıkıntı da notlara dahil edilir. Bu bölüm tüm yapıyla bir bütün şeklindedir ve yapılacak olan pubolasti işleminin genelinin düzgün formda olması bakımından oldukça önemlidir. Pubis çıkıntısında çıkartılacak cilt adasının birkaç santimetreden fazla olmaması gerekir. Dış dudakların üst birleşim yerinin yukarıya fazla çıkması estetik bakımdan hoş olmayacağı için kesim adasının ölçüsü uygun olmalıdır.

Puboplasti üç şekilde yapılabilir. Yaygın olarak kullanılan liposuction yöntemidir. Pubis estetiği liposuction uygulamasına ilave olarak derinin yatay kesimiyle ve mons yastığının azaltılmasıyla yapılır. Cerrahi işlemler pubis bölgesinde ileri ve aşırı seviyede katlantı ve fazlalık şikayeti olanlara uygulanır.

Liposuction: Pubis üzerindeki yağ dokusunun liposuction ile alınması, böylelikle pubis tümseğinin inceltilmesidir.

Lipoliz: Pubis üzerinden cilt altı kısmına yapılan bazı enjeksiyonlar ile cilt altı yağının eritilmesi. Ağrısız ve cerrahisiz bir işlem olduğu için avantajlıdır.

Cerrahi İşlem: Ameliyatla cilt katmanının alınması ve bu bölgenin düzleştirilmesi. Küçük bir karın germe operasyonu gibi pubis tümsekçiği cerrahi olarak küçültülebilmektedir. Cerrahi işlem yalnızca pubis bölgesinde ileri düzeyde katlantı, kırışıklık ve fazlalık şikayeti olanlarda uygulanmaktadır.

Kesi hattı abdominoplasti yani alt karın sezaryen kesi çizgisinden gerçekleşir. Üst deri kesimi pubik kılların  bir miktarını da kapsayabilir. Pubis estetiğinde kesi izi fazla derinin kaldırılacağı kadar bir alan olmalıdır. Yağlı fibröz haline gelen pubis cilt flep dokusu, rektus fasya tutturularak pubis sarkması önlenir.

Sezaryen izi üzerinden ya da olası sezaryen kesisinden girilerek mons pubis üzerindeki yumuşak doku yukarıya asılır. Mons pubis estetiğinde yağ yastığı alınarak, hem pubis görünümü hem de dış dudakların aldığı yeni görünüm incelenir, ihtiyaç halinde liposuction ile fazla yağlar da alınır. Cilt altındaki yağ dokusu çıkartılarak pubis tümseğinin inceltilmesi sağlanır. Bu teknikle kalıcı ve uzun süren etkili sonuçlar elde edilir.

 

Kişilerde Puboplasti Görülmesinin Temel Nedeni Şu Şekildedir

  • Kişilerde farklı genetik faktörlere bağlı olarak vajinadaki bağ dokusunun elastikiyetinin sağlam olmaması ya da doğuştan gelen vajinadaki iç dudak büyüklüğü ve asimetrik bozukluk
  • Vajinada yaş ilerlemesine bağlı görülen sarkma
  • Kişilerde menopoz sonrasında vajinanın sarkmasına bağlı iç dudaklarda büyüme
  • Normal doğum veya birden çok doğumlar neticesinde vajinanın yırtılması
  • Kadınların sık oranda vajinal enfeksiyon geçirmesi
  • Vajinada aşırı zorlama durumlarına bağlı olarak vajinanın elastikiyetini yitirmesi ve dudakların genişlemesi
  • Bireyin hızlı şekilde kilo alıp vermesi ya da çeşitli sebeplere bağlı olarak ani kilo alınması

 

Puboplasti İşlemi Sonrasında Vücutta Ameliyat İzi Kalır mı?

Genital bölge, yara iyileşmesi açısından çabuk iyileşen bir bölgedir ve izler belli olmamaktadır. İç dudak kenarları çok çabuk iyileşir operasyon sonrasını takip eden birinci ayın sonunda kişinin ameliyat geçirdiği bile anlaşılamaz. 6 ay sonra kesik yerini ameliyat olan hasta dahi fark edemez.

Amelyattan bir ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Puboplasti işlemi yapmadan önce kişi ile doktor iletişim halinde ameliyatta nasıl bir yol izleneceğine karar vermelidir. Kişilerin iç dudak yapısı birbirlerinden değişik olmaktadır, bu yüzden yapılacak puboplasti ameliyatı da birbirinden farklıdır. Bazen bu işlem iç dudaktaki görsel, fazlalık ya da eksiklikler de dengelenebilmektedir. Puboplasti ameliyatı kızlık zarına herhangi bir zararı olmamaktadır işlem içinizin rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

 

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon