Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Mümkün Müdür? 

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Mümkün Müdür? 

Sezaryen, doğum yapacak olan annelerin normal doğum yapamayacağı durumlarda rahmin cerrahi işlemle kesilerek, bebeğin anne karnından alınmasıdır. Fiziksel olarak normal doğuma uygun olmayan kadınlar sezaryen ile doğum yapmaları gerekir.

Aynı zamanda bebeğin normal bir kilodan daha fazla olması durumunda da kadın normal doğum yapamayabilir. Bu durumlarda hamile bir kadın normal doğum yerine sezaryen doğuma alınır. Fakat sezaryen doğum gerçekleşse bile kadın bir sonraki doğumlarında normal doğum ile bebeğini dünyaya getirebilir.

Sezaryen Sonrası Normal Doğum 

Sezaryen ile bebeğini dünyaya getiren kadınlar bir sonraki hamileliklerinde normal doğumdan endişe etmektedirler. Fakat Ülkemizde sezaryenden sonraki doğumunda, normal doğum şekli ile bebeğini dünyaya getiren kadın sayısı oldukça fazladır.

Sezaryen sonrası normal doğumda özellikle de gebelik süreci çok iyi takip edilmelidir. Bunun dışında sezaryen sonrası normal doğum her anne için uygun olmayacağından kaynaklı çok dikkat etmek gerekiyor. Tüm dikkatlere uyulur ve uzman bir doktordan yardım alınırsa sezaryen doğum sonrası normal doğum yapmak sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olacaktır. 

Sezaryen Sonrası Normal Doğum Riskli Midir? 

Sezaryen sonrası normal doğum için bazı riskler söz konusu olmaktadır. Sezaryen sırasında anne rahminde oluşan kesiler, vücutta yer alan ve çabuk iyileşen diğer bölgelere göre daha zor iyileşir. Bunun yanında normal doğum sırasında sezaryen için açılmış ve dikiş atılmış bölgenin zarar görmesi de anne adaylarını korkutur.

Normal doğum sırasında dikişlerin patlaması gibi bir durum çok düşük bir ihtimal bile olsa söz konusudur. Yalnız uzman doktorların anne adayını bilgilendirmesi ve muayene etmesi gerekiyor. Bu doğrultuda uygun görülen her anne adayı sezaryen sonrasında normal doğum yapabilir.

Sezaryen ve Normal Doğum Aralığı Ne Kadar Olmalıdır? 

Sezaryen ile bebeğini dünyaya getiren bir kadın diğer bebeğini normal doğum ile dünyaya getirebilir. Bu doktorun muayenesine ve verilen karara bağlıdır. Bunun yanında anne adayı bilgilendirilmelidir. Eğer anne adayı daha önce sezaryen yöntemi ile doğum yapmış ise bir daha ki doğumu için normal doğum tercih edecekse aradan belirli bir zaman geçmesi gerekiyor.

Bu zaman aralığı ise iki ya da iki buçuk yıl arasında değişiklik gösterir. Bunun sebebi ise sezaryen sonrasında rahimdeki dokuların iyileşmesini beklemektir. Sezaryen sonrasında normal doğum yapacak kadınların bu süreyi göz önünde bulundurarak ona göre karar vermeleri gerekiyor. 

Hangi Kadınlar Sezaryen Sonrası Normal Doğum Yapabilir? 

Sezaryen normal doğumu doğrudan etkilemese de dolaylı bir şekilde etkileyen bir durumdur. Hamile bir kadın daha önceden normal bir doğum yapmış ve sonrasında sezaryen ile dünyaya bebeğini getirmiş ise üçüncü çocuğunu da normal doğumla dünyaya getirebilir.

Bunun dışında anne adayı normal doğum yapmış ve sezaryen sonrası yine normal doğum yapmış ise bir sonraki bebeğini de kolaylıkla normal doğum ile dünyaya getirebilir. Bu gibi durumlarda anne adayının fiziksel yapısı da çok önemlidir. Bu sebepten kaynaklı uzman bir doktordan yardım alması da en etkili yöntemlerden biri olacaktır.

Normal Doğum İçin Gerekli Egzersizler 

Birçok hamile kadın SSVD mümkün müdür? Diye merak etmektedir. Doğru muayene ve yönlendirmelerle bu mümkündür. Burada anne adayına düşen görev egzersiz yapmaktır. Kegel Egzersizleri ile anne adayı normal doğumu kendisi için kolaylaştırabilir. Bu egzersiz bebek yirmi sekiz haftalık iken yapılamadı gerekiyor. Anne adayı olan bir kadın, kegel egzersizini günde 15 ya da 20 dakika yapabilir. Bu egzersiz anne adayı için gevşeme sağlayacaktır. Buna bağlı olarak da normal doğum için kolaylık sağlayacaktır.

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon