Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Sezeryan Sonrası Normal Doğumun Riskleri ve Avantajları Nelerdir?

Sezeryan Sonrası Normal Doğumun Riskleri ve Avantajları Nelerdir?

Sezeryandan sonra normal doğum yapmanın avantajları vardır. Fakat bu avantajların aslında vajinal doğumun avantajları olduğunu belirtmek gerekir.

Anne adayları bir defa sezeryan oldukları zaman hep sezeryan olacakları ifade edilir. Senelerce kadın doğum uzmanları bu görüşü savundular ve benimsediler. 1960'lardan sonra ise bu durum bu sorgulanmaya başladı ve sezeryan ile gerçekleşmiş bir doğumdan sonra bayanın normal doğurabileceği inancı artmaya başladı.

Bilimsel çalışmalarda bu inancı destekledi. Şimdilerde ise yaşanan durum sezeryan sonrası vajinal vajinal yönden doğum yapmak isteyen bayana çoğunlukla çılgın muamelesi yapılıp kendisinin ve bebeğin yaşamını tehlike attığı düşünülüyor.

Sezeryan Sonrası Normal Doğum Yapabilme İmkânı Var Mı?

Sezeryan ile doğum yapılması daha sonraki hamileliklerde vajinal doğum yapılmasına kesinlikle engel değildir. Anne adayı normal doğum yapmasına engel bir sağlık sorunu olup olmaması kesinleştikten sonra eğer herhangi bir engeli yok ise normal doğum yapabilir. Fakat burada kritik bir hususun altını çizmekte fayda vardır.

Ssvd yani sezeryandan sonra vajinal doğum düşünülürse beraberinde farklı riskler söz konusu olabiliyor. Sezeryan sonrası normal doğum yapmaya karar verilmiş olsa bile doğum esnasında beklenmedik bazı olumsuzluklar ortaya çıkabilir. Böyle bu durumla karşılaşıldığı zaman acil olarak sezeryan kararı alınır. Bu kararda bebek ve annenin sağlığı göz önünde tutulur.

Ssvd nin Avantajları Nelerdir?

Sezeryandan sonra normal doğum yapmanın avantajları vardır. Fakat bu avantajların aslında vajinal doğumun avantajları olduğunu belirtmek gerekir. Sezeryan ile gerçekleşmiş doğumun barındırdığı komplikasyon riskleri normal doğumda karşılaşılmaz. Normal doğum yapıldığında anne daha hızlı bir iyileşme süreci yaşar. Bu da bebeğine bakması için oldukça avantajlı bir durumdur. Anne daha erken zamanda ayağa kalkabilir ve rutin hayatına dönebilir. Ayrıca annenin normal doğum yapma duygusunu deneyimlemiş olması da anne için avantaj olarak söylenebilir.

Sezeryan doğum cerrahi bir müdahaledir. Vajinal doğumda enfeksiyon riski oldukça düşüktür. Hatta bu oran yok denecek kadar az olabiliyor. Sezeryan öncesinde anne adayına verilen anestezi kendi içinde çeşitli riskler barındırıyor. Fakat normal doğumda anestezi verilmesine gerek olmaz. Normal doğum esnasında anesteziden kaynaklı olan mide bulantısı kusma veya baş ağrısı gibi şikâyetler de ortaya çıkmaz.

Kadınlar Normal Doğumu Neden İster?

Bayanların çok büyük bir bölümü normal doğum deneyimini yaşamak ister. Daha evvel yaptığı doğumda zorunlu olarak sezeryan kararı alınmış olan bayanlar için bir sonraki hamileliklerde bu konu daha da önemli oluyor. Kadınların bunu istemesinin en büyük önemli sebebi normal doğum hissine yaşamak istemeleridir.

Şayet normal doğuma engel bir durum bulunmuyor ise anne adayı SSVD  düşünebilir. Fakat buna karar verilmeden evvel anne adayının normal doğumda yaşanabilecek olumsuzluklarını biliyor ve kabul etmesi gerekir. Gebelik muayenesini yapan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı sezeryan sonrası normal doğumda bir sorun görmüyorsa rahatlıkla vajinal doğum kararı verilebilir.

Normal Doğum Sonrası Yaşanabilecek Olan Durumlar

Sezeryan sonrası normal doğum herhangi bir olumsuzluk olacak diye kesin bir şey söylemek doğru değildir. Fakat yine de normal doğum risklerinin anne adayları tarafından detaylı bir şekilde bilinmesi gerekir. Bu riskler kısaca şu şekilde sıralanabilir.

  • Kanama veya enfeksiyon
  • Organ yaralanmaları
  • Bebeğin oksijen alamama durumuna bağlı solunum problemi yaşaması
  • Bebekte bağışıklık sistemi bozuklukları
  • Rahim yırtılması ve vajinal doğuma sezeryan ile devam edilmesi
  • Bebeğin yeni doğan ünitesine alınması gerektirecek olumsuzlukların meydana gelmesi

Doğum kaynaklı bebek kaybı bu riskleri çok önemli ve asla göz ardı edilemez. Anne adayları sezeryandan sonra normal doğum yapmakta ısrarcı olduklarında riskler doktor tarafından anneye ayrıntılı bir şekilde iletilmelidir.

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon