Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Suyun Doğumda Ki Etkisi

Suyun Doğumda Ki Etkisi

Doğum anne adaylarının dünya tatlısı bebeklerini dünyaya getirdiği çok özel bir andır. Bundan dolayı çoğu kişi bu anı kusursuz be sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını ister. Doğumun çok kolay bir şekilde gerçekleşmesi için geliştirilen çeşitli yöntemler vardır.

Dünya üzerinde farklı ülkelerde yaklaşık 30 senedir uygulanan bu yöntem, adında da anlaşıldığı üzere anne adayının özel olarak tasarlanan bir küvette su içinde doğum gerçekleştirilmesidir. Bu yöntem son zamanlarda normal doğumu seçen annelerin sıkça başvurduğu yöntemlerin arasında yer alıyor.

Suda Gerçekleşen Doğum Nasıldır?

Hamilelik süreci boyunca anne adayının doğum ile alakalı çeşitli kaygıları olduğu bilinen bir gerçektir. Söz konusu sorunun dışında bebeklerin de anne karnında su içinde olması suda doğum yönteminin geliştirilmesine neden olmuştur. Bu yöntemin uygulanmasında amaç, anne adaylarının doğum korkularını azaltmak ve doğumun sorunsuz olarak gerçekleşmesidir. 

Özel olarak geliştirilen bir küvet yaklaşık 37 derecede olan su ile doldurulur. Bu sıcaklık bebeğin doğumdan etkilenmemesi için insanın doğal sıcaklığı ile aynı derecede tutuluyor. Doğumu gerçekleştirilecek olan anne adayı suya girdiğinde kendisine daha güvende hissederse sahip olduğu korkuları ve stresi azalır. Belli bir süre geçtikten sonra doğum sancıları eşliğinde vajinal doğum gerçekleşir.

Suda Gerçekleşen Doğumun Olumlu Yönleri

Suda gerçekleşen doğumun olumlu yönleri çok fazladır. Suyun etkisi sayesinde kan akış hızının artması, vajinal kasların gerilmesini engeller. Bu şekilde kaslar çok daha rahat kasılma gerçekleştirerek doğum sırasında meydana gelecek başta vajina yırtılması olmak üzere pek çok olumsuzluğun önüne geçiliyor.

Rahimde su içinde bulunan bebek doğduğunda yine aynı sıcaklıkta olan bir su içine gelir. Bebek aynı derecede olan suyun içine doğduğu için daha sakin olmasına ve daha az ağlamasına sebep olur. Bu yöntemin anne adayına ve bebeğine herhangi bir zararı yoktur. Yalnız suda doğum gerçekleştirecek olan ekibin bu yönde bilgi ve tecrübe sahibi olmaları oldukça önemlidir.

Suda Gerçekleşen Doğumun Faydaları

Suda gerçekleşen doğumun riski ile başka yöntemlerin riski hemen hemen aynıdır. Bu yöntemlere karşı suda doğumun kendi içinde çeşitli avantajları vardır. Bu avantajların başında anne adayının rahatlama olanağı bulması en önemli avantajlarındandır. Bunun dışında avantajları şu şekilde sıralanır.

 • Doğum sancılarının şiddetli olmasını engeller.
 • Doğumun normalinden daha kısa bir zaman içinde gerçekleşmesini sağlar.
 • Genel olarak suni sancı olmadan doğum gerçekleşir.
 • Suda doğum gerçekleştirenlerin, suni sancı haricinde diğer medikal müdahalelere daha az ihtiyaç duyulması sağlar.
  • Bebeğin çıkış yaptığı doğum kanalının rahatlamasını sağlar ve bu şekilde doğum kanalının esnekliği fazlalaşarak doğum kolay bir şekilde gerçekleşmiş olur.
  • Duyulan acı oranı daha da az olur. Suyun etkisi ile kendisini güvende hisseden anne doğum sırasında daha güçlü hisseder
  • Su oksitosin hormonunu salgılamasını artırır. Yeterince bu hormonun salgılanması halinde kasılmalar düzenli olur bu durum doğum için oldukça olumludur.
  • Rahim içinde bulunan sudan aynı sıcaklıktaki suya geçiş yapmak bebeklerin iler ki zamanlarında daha sakin olmasını sağlar.

Suda Yapılan Doğumun Zararlımı?

Normal doğum yöntemlerinden farklı olan bu yöntemin sahip olacağı farklı risklerden söz ediliyor. Öncelikle bebeğin suyun altında kalması başlı başına bir risk olarak görülüyor. Bunun dışında bebeğin suyun altında iken hızlı bir şekilde çekilmesi göbek kordonunun zarar görebileceğin den bahsediliyor.

Bütün bunlar bahsedilirken bebeğin su altında kalması ise sağlık için bir tehdit oluşturmaz aksine bebeğin daha çabuk sakinleşmesini sağlar. Suda doğum deneyimli bir ekip tarafından gerçekleşmesi durumunda herhangi bir sorun ile karşılaşılması söz konusu değildir.

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon