tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Genital Prp Uygulama

Genital Prp Uygulama

 

PRP (Platelet Rich Plasma) platelet yönünde zenginleştirilmiş Plasma uygulaması yöntemine verilen isimdir. Genital PRP Uygulama ise, kişiden çok az miktarda alınan kanın özel bir tüpte santrifüj edilerek, işlem sonrası bileşenlerine ayrıştırılması ve PRP'nin (platelet yönünde zenginleştirilmiş plasmanın) yine aynı kişiye enjeksiyonla uygulama işlemidir.

PRP Nedir?

PRP temel olarak kişinin kendisinden alınan kanın özel bir işlemden geçirilmesi sonucu oluşan ve platelet denen pıhtılaşma hücrelerinden zengin kısmın ayrılması ve bunun hücre yenilenmesi ve gençleştirme için kullanılmasıdır. Kanın özel yöntemlerle elde edilen bu kısmı büyüme faktörleri yönünden çok zengindir ve uygulandığı bölgede doku yenilenmesini sağlar.

Platelet denen hücreler kanda, her milimetreküpte 150 bin-450 bin civarında bulunurlar ve vücutta oluşan doku hasarlarında tamir görevi görürler. Bunu sağlayan en önemli kriter plateletlerin içinde yoğun miktarda bulunan büyüme faktörleridir. Tıp dünyasının her alanında başvurulan bu yönteme jinekoloji alanında genital estetik ameliyatları için de sıklıkla başvurulur.

Genital PRP Uygulama Nedir?

Genital PRP Uygulama, günümüzde gelişen teknoloji sayesinde hayatın her alanında olduğu gibi tıbbi uygulamalarda da son derece konforlu ve etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Jinekolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan genital lazer uygulamalarında olduğu gibi PRP kullanımı sayesinde de son derece zahmetsiz ve de etkin sonuçlar elde edilmektedir.

PRP uygulamaları tıbbın diğer branşlarında olduğu gibi kadın hastalıkları alanında da çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Örneğin menopozdaki hastaların vajinal atrofisinin tedavisinde kullanılabildiği gibi, genç hanımlardaki orgazm bozukluklarında G noktası uyarımında veya tüp bebek tedavisi sırasında düşük over rezervinin düzeltilmesinde ve endometriumun transfer için hazırlanması sırasında da kullanılabilmektedir. Büyüme faktörlerinden son derece zengin bu maddenin etkileyici yanı ise etkilerinin yanı sıra, hastanın kendi kanından elde ediliyor olması nedeniyle minimum alerji ve reaksiyon riski taşıması olmaktadır. Bu hasta için avantajlı bir durumdur.

Genital PRP Uygulama Hangi Jinekolojik Alanlarda Kullanılır?

Kadınlarda cinsel hazzı arttırmak için PRP uygulamasına başvurulabilir.

 • • Kadınlarda  cinsel isteksizliğin tedavi edilmesinde bu işlem sayesinde başarılı sonuçlar elde edilir.
 • • Orgazm olamama sorunu yaşayan kişiler için klitoris, G noktası ve vajinanın duyarlı noktalarına, O shot (orgazm tedavisi) için genital PRP uygulama yapılabilir.
 • • Dış genital bölgeye yapılan PRP uygulama, genital bölgede denk açma, dış dudakta (Labia Majora) dolgunluk ve kırışıklıkların giderilmesi için toparlama işleminde uygulanır.
 • • İdrar kaçırma problemi olan kadınlarda, özellikle mesane boynu ve idrar yollu çevresine PRP uygulandığı zaman, bu bölgedeki kolojen bağ dokusu aktif edilerek idrar kaçırma problemi en aza indirmesi sağlanır.
 • • Özellikle menopoz hastaları başta olmak üzere; Vajinal atrofinin neden olduğu şikayetleri ciddi şekilde geriletir.
 • • Vaginal kuruluk ve bunun neden olduğu ağrılı ilişki problemli olan kadınlarda PRP uygulaması yüz güldürücü sonuçlara yol açmaktadır.
 • • Epizyotomi (doğumda oluşan kesi) skarlarının düzeltilmesinde genital PRP uygulaması yapılabilir.
 • • Vajina içine, vajinal kuruluk ve ağrılı cinsel ilişkinin azaltılması için genital PRP uygulama yapılabilir.

 

Vajina Bölgesinde Genital PRP Uygulama

PRP uygulaması dış genital bölgeye yapılabildiği gibi aynı zamanda vajinal bölgede de gerçekleştirilebilir. Özellikle aşırı kilo değişimine, çoklu doğum ya da zorlu doğum nedeniyle vajina sıkılığını sağlayan kaslarda gevşeme ve genişleme meydana gelir. Genital PRP Uygulama vajina bölgesinde uygulandığında sıkılaştırıcı özelliği sayesinde işlem sonrası sıkılaşma meydana gelir. PRP uygulamasının bu etkisi büyüme faktörlerini ve kök hücrelerini harekete geçirme özelliği ile ortaya çıkar.

Uygulama yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika içerisinde gerçekleştirilir. Ayrıca uygulama esnasında herhangi bir şekilde anestezi uygulamasına gerek duyulmaz. Uygulama sonrasında herhangi bir iyileşme süreci olmadığı için birçok kişi tarafından sıkça tercih edilir. Hastalar uygulama sonrasında gündelik hayatlarına hemen dönebilir.

 

 

PRP Genital Bölgeyi Nasıl Etkiler?

Trombositlerin hemostaz (kan pıhtılaşması) dışında genital bölgedeki PRP tedavisinde önemi büyüme hormonu ve sitokinler ile yara iyileşmesini başlatır ve düzenler. Genital PRP uygulamasının; Yara iyileşmesinde ve doku yenilenmesinde etkilidir. Tüm bu sebeplerden dolayı genital bölgenin gençleşmesi PRP uygulamaları gündeme gelmiştir.

 

PRP Genital Bölgede Nerelerde Kullanılabilir?

Vajina içi ve dış genital bölgeye uygulanabilir. Vajina içinde yaptığımız genital PRP uygulamalarında amaç doku yenilenmesini sağlamak ve cinsel tatminsizliği ve orgazm üzerinde pozitif etkiler yaratmaktır. Menopoz dönemindeki kadınlarda oluşan vajinal kuruluk tedavisinde genital vajinal PRP uygulamaları ile vajinanın yenilenmesini sağlanmaktadır.

PRP'nin bir diğer uygulama alanı ise dış genital bölgenin kozmetik amaçlı temizlenmesi ve gençleştirilmesidir.

 

Genital PRP'nin Uygulama Alanları

 • Lazer Genital işlemler
 • Gençleştirme ve renk değişimi için genital bölgeye PRP uygulanan dış dudaklar.
 • İdrar kaçırma tedavisine destek olmak için vajinanın üst duvarı ile idrar borusu arasına genital PRP uygulanabilir.
 • Epizyotomi (doğumda kesik) izlerinin ortadan kaldırılmasında genital PRP uygulanabilir.
 • Vajinal kuruluğu ve ağrılı cinsel ilişkiyi azaltmak için vajina içine genital PRP uygulanabilir.
 • O shot (orgazm tedavisi) için klitoris, vajinanın hassas noktalarına genital PRP uygulanabilir.

 

PRP Uygulamaları Ağrılı mı?

PRP ağrılı bir işlem değildir. Vücudun herhangi bir yerine uygulanan PRP işleminde ağrı yok denecek kadar azdır. İşlemden sonra kişi aynı gün evine gidebilir. İşlemden sonra bir hafta cinsellikten uzakdurulmalıdır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft