Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Hymenoplasti

Hymenoplasti

Hymen yani kızlık zarı, vajen girişinin 1,5 cm içerisinde bulunan perdemsi  yapıya denir. Kanal şeklindeki vajen duvarı ile çevrelenir. Kızlık zarının çapı yaklaşık 2-3 cm, kalınlığı ise 1-3 mm. arasında değişir. İnce ve gevşek doku kıvamında olan kızlık zarı, bozulduğunda perdeyi andıran çerçeve kaybolur. Kızlık zarı bozulduğunda yeniden onarımı için yapılan cerrahi dikim işlemine Hymenoplasti adı verilir. Bu ince perdenin ortası adet kanamasının akması için açıktır ve vajina girişini tamamen kapatmaz. Kızlık zarının yapısı ve yeri her kadında farklıdır. Bu farklılık çeşitli kızlık zarı tiplerinin oluşmasına neden olur.

Hymen (Kızlık Zarı) Çeşitleri

Yuvarlak kızlık zarı (Anüler Hymen):

Ortasında bir delik bulunan halka şeklindeki kızlık zarına denir. Ortadaki delik yeterince büyükse zar penisin geçişi ile yırtılmayabilir. Halk arasında tabir edilişi ile esnek zar tıp literaüründe ise hymen duhule müsait denir. Çoğunlukla görülen hymen şekli budur. Görülme sıklığı % 60-95 civarlarındadır.

Yarım Ay Kızlık Zarı (Kresentrik Hymen):

Kızlık zarı yarım ay şeklindedir. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı değişiklik göstermektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz.

Deliksiz kızlık zarı (İmperfore Hymen):

Vajina girişi tamamen kapalıdır hymenin ortasında delik yoktur. Bu zara sahip kişiler hiç adet kanaması görmezler. Kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde adet kanı birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve cerrahi işlemle zarın açılması ile sorun giderilir.

Ara Bölmeli Kızlık Zarı (Septalı Hymen):

Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, zara ait ara bir doku parçası vardır. Görülme sıklığı %1,5 ile %5 arasındadır.

Yarım Ara Bölmeli Kızlık Zarı:

Yarım ara bölmeli kızlık zarı türünün işlevsel açıdan bir önemi yoktur. Yalnızca tesadüfen jinekolojik muayenelerde görülebilmektedir.

Mikroperfore Hymen:

Zarın ortasındaki bulunan delik oldukça küçüktür. Adet kanaması ağrılı olur. Bazen cerrahi müdahale ile zarı açıklığının genişletilmesi gerekebilir.

Fimbrial Kızlık Zarı:

Kadınlarda fallop tüpünün son kısmı "fimbria" olarak bilinir. Bu çeşit kızlık zarında da görünüm tüpün fimbriasına benzer.

Dudak Şeklinde Kızlık Zarı:

Kızlık zarı içindeki delik "dudak" şeklindedir. Çok çok nadir bir kızlık zarı görünümüdür.

Multipar Hymen:

Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar “karinkül hymen artığı” olarak adlandırılır.

Hymenoplasti Operasyonu

Cerrahi bir işlem olan hymenoplasti vajinal girişin 1 veya 2 cm iç kısmında  gerçekleştirilir. muayenehanete yapılan ön muayene sonrasında doku bütünlüğünü kaybetmiş ya da herhangi bir nedenden dolayı yırtılmış olan kızlık zarı kişinin  isteği  doğrultusunda kısa bir sürede onarılır. Vajina girişinde bulunan ve perdeye benzeyen bu dokunun dikilmesiyse ağrısızdır ve kısa sürede gerçekleşir. Bu işlemin en temel amacı onarım sonrası ilk ilişkide kanama yaşanmasını sağlamaktır.

Hymenoplasti çok kısa bir sürede gerçekleşir. Eğer kalıcı kızlık zarı dikimi isteniyorsa işlem en fazla 30 dakika, geçici kızlık zarı dikimi isteniyorsa işlem en fazla 10 dakika sürer. Hazırlık ve muayene aşamasını da hesaba kattığımızda  yaklaşık 1 saatlik sürenin sonunda bütün işlem bitmiş olur. Atılan dikişlerin eriyen özellikte olmasından dolayı kızlık zarı dikimi sonrası dikiş aldırma gibi bir işlem olmaz.

Hymenoplasti Operasyonu Anlaşılır Mı?

Hymenoplasti işlemi sonrasında en çok sorulan soru bu işlemin ilişki esnasında ya da öncesinde partner tarafından anlaşılıp anlaşılmayacağıdır. Yapılan işlemi yalnızca kadın doğum uzmanları ve jinekologlar anlayabilir ilişki sırasında partnerin anlaması mümkün değildir.

 

Hymenoplasti Kızlık Zarı Estetiğine Nasıl Yardımcı Olur?

Kızlık zarı estetiği, fibröz ve elastik dokulardan meydana gelen kızlık zarı adı verilen zarın yeniden yapılandırılmasında işlemidir. Pek çok kadın, bekaretini kaybetmeden önce kızlık zarının parçalanmasını yaşar. Örneğin bisiklete binme, jimnastik, koşma vb. sebeplerle olabilir. Hymenoplasti, parçalanmış kızlık zarının kenarlarının dikilmesini ve dolayısıyla doğal görünümünü geri kazanmasıdır.

 

Kızlık Zarı Estetiği Operasyonu

Kızlık Zarı Estetiği İçin İdeal Bir Aday Mısınız?

Tipik olarak, kadınlar dini ve kültürel nedenlerle kızlık zarı estetiği yaptırırlar. Sağlam bir kızlık zarı, bir kadının iffetini ifade ettiği için oldukça önemlidir. Ancak kızlık zarı, bisiklet sürmek, at biniciliği veya spor dahil olmak üzere cinsel olmayan aktiviteler sırasında yırtılabilir. Bununla birlikte, bir kızın kızlık zarının onarımı zorunlu olduğunu düşünmesi toplumsal ortamdan kaynaklanmaktadır.

 

İdeal Bir Kızlık Zarı Estetiği Adayı mısınız?

• 18 yaşın üzerindeyseniz

• Genel fiziksel ve zihinsel sağlığınız iyiyse

• Cinsel veya cinsel olmayan nedeniyle kızlık zarı yırtılmışsa

 Ayrıca kontrol sırasında kızlık zarı onarımınızın mümkün olup olmadığını belirlemek için de oldukça önemlidir.

 

Tedavi Sonrası Yönergeler

Kızlık zarı dikimi sonrası herhangi bir sorun yaşamaması ve aynı gün evinize dönebilmeniz için kişi birkaç saat gözetim altında tutulur. İşine 3-4 gün sonra devam edebilirsiniz, çok ağır spor yapmamanız iyileşmeniz açısından önemlidir. Cinsel yaşamınızı 4-5 gün ara verin bunlar iyileşmeyi geciktirir.

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon