tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

İstmosel Nedir? İstmosel Tedavisi

İstmosel Nedir? İstmosel Tedavisi

 

Anne olmak her kadın için özel bir deneyim olsa da bazen doğum şekline göre istenmeyen olaylarla karşılaşılabilir. Normal doğumda yırtılma gibi riskler olsa da sanılanın aksine sezaryen doğumda enfeksiyon kapması ya da skar hastalığı meydana gelebilir. Meydana gelebilen bu durumlar sık sık kanamalara ve enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca meydana gelen skar hastalığı gebeliğe engel olabileceği gibi düşüklere de yol açmaktadır. Bu gibi komplikasyonların gelişmesini istemiyorsanız istmosel tedavisi yaptırmakta fayda vardır.

Sezaryen de kesik yapılan alanlarda bu kesiğin iyileşmemesi sebebiyle, rahmin dokusunda oluşan tünelleşmeye istmosel adı verilir. Bu durum doğumdan kısa veya uzun bir süre sonra meydana gelebilir. Tünelleşen bölgede zaman içinde adet kanı birikir ve bir çok şikayeti yanında getirmektedir. Kahverengi, koyu kıvamda meydana gelen akıntılara ve kanamalara sebep olabilen istmosel, enfeksiyonlara, kısırlığa ve cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açmaktadır. Ayrıca kısırlığa da neden olmaktadır yada daha ileri giderek anne adayının hayatını tehlikeye atmaktadır.


 

İstmosel ‘den Nasıl Şüphelenilir?

Daha önce en az bir kez sezaryen doğum gerçekleştiren kişilerde alttaki şikayetler bulunuyorsa istmosel in varlığından şüphelenilir. Ayrıca bu şikayetlere sahip kişilerin istmosel tedavisi yaptırması gerekir. Bu şikayetler:

 • Adet bittikten sonra bir süre daha süren kahverengi ve koyu (çamur kıvamında) akıntıların var oluşu.

 • Kasık ağrısı

 • Kötü kokulu ve koyu renkli bir akıntı

 • Sezaryen sonrasında korunmaya rağmen gebelik yaşanması


 

Kişinin şikayetleri sonrası histoselden şüphe duyulursa bir doktora başvurulmalıdır. Tanıda ultrason yeterli olacaktır. Fakat bazı sorunlarda daha detaylı bir kontrol şarttır. Bunlar:

 • Sonohisterografi

 • Histerosalpingografi (HSG)

 • Histereskopi

 • MRI


 

İstmosel Tedavisi

Skar tedavileri şunları içerebilir:

 1. Reçetesiz veya Reçeteli Kremler, Merhemler Veya Jeller:

Bu ürünler, kesikler veya sezaryen izleri veya yaraların neden olduğu yara izlerini ortadan kalrdırmak için kullanılabilir. Bir doktorun bakımı altındaysanız ve sezaryen iziniz kozmetik veya plastik cerrahiden kaynaklanıyorsa , reçetesiz tedavinin bir seçenek olup olmadığını doktorunuza sorun. Tedaviler genellikle steroidleri veya bazı oral kaşıntıya sebep olan ve çok hassas olan yara izleri için önerilir . Doktorunuz ayrıca sezaryen izlerinin tedavisine yardımcı olması için basınç tedavisi veya silikon jel kaplama tavsiye edebilir.

 1. Cerrahi olarak çıkarma veya tedavi:

Özel durumunuza bağlı olarak daha derin yara ve sezaryen izlerini tedavi etmek için birçok seçenek vardır. Bunlara deri greftleri, dermabrazyon veya lazer cerrahisi dahildir. Bir deri greftinde, doktor vücudunuzun başka bir bölgesinden deri alıp kullanır. Bu genellikle yanıkları olan kişilerde kullanılır. İşlevi bozan yara veya sezaryen iziniz varsa, ameliyat işlevsel sorunları çözmenize yardımcı olabilir. Yakın zamanda yara izine sebep olan bir sezaryen ile doğum geçirdiyseniz, yara izi tedavisine karar vermeden önce en az bir yıl beklemek gereklidir. Birçok sezaryen izi zaman içinde solar ve daha az fark edilir hale gelir.

İstmosel tedavisi hızlı ve oldukça basittir. Bölgedeki tünelleşmeyi azaltmak için rahime bir kamera ile girilir. Rahimin orta bölgesinde toplanan kanın bulunduğu kaslar kesilir. Bu bölgede ki tünelleşme yapan alan daha düz bir hale getirilir. Bu şekilde içerde toplanmış olan kanın birikmesi engellenir. Bu operasyon 45 ila 50 dakika arasında sürmektedir. Kişi işlemin yapıldığı gün hastaneden taburcu edilebilir. İyileşme süresi ortalama 1 ila 2 haftayı bulmaktadır. İyileşme sürecinizi hızlandırmak istiyorsanız dengeli beslenmeli, alkol ve sigaradan uzak durmalısınız. Ayrıca ağır hareket gerektiren aktivitelerden kaçınmak gerekir.


 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft