Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Sezeryan Doğum

Sezeryan Doğum

Genel olarak gerçekleşen doğumların bir kısmı, sezeryan doğum şeklinde tercih edilir. Sezeryan doğum öncesinde, hem annenin yeterli bilgi birikimine sahip olması gerekir. Hem de sağlık açısından anne ve bebeğin kontrollerinin tam anlamıyla yapılması, büyük bir önem taşır.

Sezeryan Doğum Nedir?

Sezeryan doğum, karın ve rahimde oluşturulan kese ile birlikte bebeğin dışarıya alınmasıdır. Sezeryan doğum, vajinal doğumu güvenilir olmayan anne adayları için tercih edilir. Ya da önceki doğumunda sezeryan yoluyla çocuğunu dünyaya getiren anneler için oldukça önemli bir alternatif yöntemdir.

Sezeryan Doğum Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

  • Doğuma bağlı komplikasyonlar da görülebileceği gibi farklı belirtilerde de sezeryan doğum tercih edilebilir.
  • Rahim ağzı, annenin güçlü kasılmasına rağmen halen genişlemez ise sezeryan doğum daha doğru olur.
  • Bebeğin kalp atışında riskli bir durum olduğunda ya da bebeğin anne karnı içerisinde stres altında olduğuna dair çeşitli işaretler oluşmuşsa, burada da sezeryan doğum uygulanır.
  • Bebeğin stres altında kalması, oksijensiz kalmasını da beraberinde getirir. Bu sebeple sezeryan doğum diğer bilinen doğum yöntemlerine göre oldukça iyi bir seçenektir.
  • Rahimde bebeğin anormal bir pozisyon alması yani doğuma uygun pozisyon dışında anormal bir pozisyon olarak bulunması, normal doğumun tercih edilmemesinde sebep gösterir. Burada pozisyon almadaki sorunlardan da kaynaklı sezeryan doğum önerilir.
  • Çoğul gebelik olarak ifade edilen yani ikiz üçüz gibi doğumlarda sezeryan, doğum pozisyonu olmaya bağlı sıkıntılardan dolayı güvenilir bir seçenektir.
  • Rahim ağzında plesanta hastalıkları oluşmuşsa, sezeryan doğum hem anne adayı hem de bebek için sağlıklıdır.

Bununla birlikte annenin kişisel sağlık sorunlarının olmadığı göbek bağı problemleri, doğum kanalının dar olması ve daha öncesinde de sezeryan doğum yapılması gibi etmenlerden dolayı sezeryan doğum, daha iyi bir seçenek olduğu gibi sağlık açısından da önemlidir.

Sezeryan Doğum Nasıl Yapılır?

Sezeryan doğum öncesinde annenin belirli sağlık kontrolleri olur. Bu kontroller sonrasında annenin karnı temizlenir. Damar yolu açılarak ameliyat için gerekli olan her türlü ilaç, vücuda enjekte edilir. Genel olarak epidural anestezi tercih edilir. Burada sonra anne doğum esnasında herhangi bir ağrı ya da acı hissi duymaz. Rahimde yapılan kesi sonrasında bebek dışarı çıkarılır. Kesi sonrasında bebeğin doğmuş olması ile birlikte, annenin belden aşağısının kapatılıp tekrardan kesiğe dikiş atılması önemlidir.

Sezeryan Doğum Riskleri Nelerdir?

Sezeryan doğum, normal doğum ve de bilinen diğer doğum yöntemlerine uygun olmayan anne adayları tarafından tercih edilir. Sezeryan doğum öncesinde hem anne hem de bebek için yeterli sağlık kontrolleri yapıldığı takdirde herhangi bir riski bulunmaz. Bununla beraber sezeryan doğum olması için herhangi bir karar verilmeden önce avantajları ve dezavantajları doktorla birlikte değerlendirilmeli. Belirli sebeplerden dolayı çeşitli tıbbi durumlarda, tek yöntem olmaktadır.

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme
Whatsapp Telefon