tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Perineoplasti

Perineoplasti

Perine; vajina ile anüs (makad) arasında kalan genital bölgenin ismidir. Genellikle doğumda olan dikiş izlerinin düzeltilmesi, estetik olarak daha düzgün bir hale getirilmesi perineoplasti, yani ‘perine bölgesi estetiği’ olarak bilinmektedir. Ancak doğum yapmamışlara da perine adı verilen vajina ile anüs arasında katlantılar, cilt fazlalık ve kırışıklıkları nedeniyle perine bölgesi estetiği yapılabilmektedir.

Perineoplasti Nedir?

Perinoplasti doğum izleri estetiği, normal doğum yapan kadınların vajen bölgelerini toparlamak ve yıpranmaları gidermek amacı ile yapılır. Perine bölgesi, vajinanın alt kısmıyla, anüs bölgesi arasında kalır. Normal doğum ile 1,5 kilonun üzerinde bebek doğuran kadınların vajinalarının genişlemesi ve yıpranması normaldir.

Oldukça hassas olan vajen bölgesinin kasları normal doğum sonrası deforme olabilir. Bu kasların sıkılaştırılması ve doğum öncesi haline getirilmesi için perinoplasti doğum izleri estetiği yaptırılması doğru tercih olacaktır. Normal doğumun izlerini genital bölgeden silerek arzu edilen çekici görüntüye ve cinsel hayata kavuşmak oldukça kolaydır.

Normal doğum sırasında bebeğin başının rahat çıkması ve düzensiz yırtıkların oluşmasının engellemek amacıyla perine bölgesinin sağ tarafına makasla bir kesi yapılmaktadır. Doğumu kolaylaştırmak için yapılan bu sağ perine kesisine ‘epizyo kesisi’, ‘epizyotomi kesisi’ veya ‘doğum kesisi’ adları verilmektedir.

Normal doğum sonrası iyi iyileşmeyen veya daha sonra enfeksiyon kaparak açılan epizyotomi izleri hem psikolojik hem de fiziksel yönden kadınlarda pek çok rahatsızlıklara yol açabilir. Normal doğumdan kalan dikiş izlerinin genital estetikle düzeltilmesi, vajina ile makad arası cilt katlantılarının temizlenmesi ve estetik olarak bu genital bölgenin hoş bir görünüm kazandırılması ameliyatına Perinoplasti adı verilmektedir. Perine estetiği en sıklıkla vajina daraltma ameliyatları ile birlikte, eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Hatta bazı durumlarda labioplasti ve klitoris estetiği ameliyatları ile de birlikte uygulanabilmektedir.

Perine Bölgesi Neden Deforme Olur?

Perine alanı yani vajinanın altında kalan kısım ile anüs arasında bölge normal doğum etkisiyle bollaşır. Özellikle birden fazla doğum yapan, iri bebek doğuran kadınlarda bu bölgenin deforme olması daha yoğun bir şekilde görülür. Aynı zamanda doğumda aşırı bir şekilde gerilen pelvis taban kaslarının gevşemesi perine bölgesinin bollaşmasına yol açar. Artan doğumlarla birlikte pelvis kaslarının esnekliği azalacak ve vajina daha çok sarkacaktır. Perine bölgesinin bollaşması yani genişlemesi cinsel ilişkide kişilere daha az keyif verir.

Cinsel ilişkide kişilerin gerilmesine, mutsuz olmasına yol açar. Perine bölgesini sıkılaştırmak için kegel egzersizleri önerilir. Kegel egzersizleri doktor tarafından yönlendirilmelidir. Üretra, vajina ve anüs etrafındaki bu kaslar kegel egzersizleri sıkılaştırılabilir. Fakat her ne kadar kegel egzersizleri yapılsa da ameliyat kadar etkili ve hızlı sonuçlar ortaya çıkarmaz.

Perineoplasti Operasyonu Nasıl Yapılır?

Perine doğum izleri estetiği normal doğum sırasında gerçekleşir. Özellikle ebe eşliğinde ve evde yapılan doğumlarda perine bölgesinin anüse doğru yırtıldığı görülebilir. Bazı doğum yırtıkları çok aşırı bir şekilde ve vajinanın içine doğru olabilir. Hastane ortamında yapılan doğumlarda bu yırtıkların daha az olduğu bilinmektedir.

Doğum sırasında ortaya çıkan perine doğum izleri doğum sonrasında kapatılarak estetik dikiş atılır. Daha sıkı bir vajina girişini olmasını isteyen kadınlar doğumdan bir sene sonra vajina daraltma estetiği yaptırabilirler. Vajina daraltma estetiği kadınların vajen bölgesinin daha sıkı olmasını sağlar. Böylece cinsel ilişkideki haz artar.

Perinoplasti ameliyatı sonrasında bir kaç gün süren ağrılar normal karşılanır. Ve leke şeklinde olan sızıntı kanamalarda işlem komplikasyonu olarak görülür. Operasyondan sonra buz yardımıyla işlem yapılmış bölgeye soğuk kompres uygulaması yapılabilir. Bir hafta sonra hasta gönül hayatına dönebilir.

Perineoplasti ile çözülen yaygın sorunlar şunlardır:

 • Gevşek vajina yapısı
 • Vajinal kaşıntı
 • Hasarlı perine (muhtemelen doğumdan sonra)
 • İnkontinans
 • Genital siğiller
 • Ağrılı seks
 • İntroital darlık
 • Vajinismus
 • Vulvar vestibülit
 • Azalan cinsel his

 

Perineoplasti Prosedürü

İki tür perineoplasti vardır. Birincisi perineal kasları ve vajinayı sıkılaştırırken, ikincisi perineal kasları gevşetir. Doğal olarak hangisinin seçileceği kişinin vücut yapısına ve doktor tercihine bağlıdır.

 

Perineal Kasları ve Vajinayı Sıkılaştırmamızın Nedenleri?

 1. Doğum:

Doğum yapmış bir kadın vajinal dokusu gerilmiş, yırtmışsa veya bir kesik atılmışsa, doku dikişler alınmadan önce kaynayıp iyileşebilir ve bu onların yanlış bir şekilde iyileşmesine sebep olabilir.

 1. Obezite:

Obez kadınlar aşırı gerilir ve perine ve sonunda ayrılabilen stresli perineal kaslara zarar verir.

 1. Cinsel penetrasyon:

Seks, özellikle bir kadının vajinasında anormalliği varsa, perine gevşekliğine neden olabilir.

Sorunlar anal kaslarının ayrılmasını ve belki de rektumun çökmesini içerebilir.

 

Perineal Germe Ameliyatı

Perineoplasti ameliyatı, vajinayı gereken sıkma derecesine bağlı arka duvarında V şeklinde bir kesik atılır. Hasarlı doku ve fazla yara dokusu alınır. Kaslar birbirine dikilebilir veya perineal yapıdan ayrılabilir.

 

Vajinismusun Neden Olduğu Ağrılı Seks (Disparoni) İçin Perineoplasti

Vajinismus (pubococcygeus kaslarının etkisiz kasılması) bazı kadınlarda vajinal girişi gevşetmek için perineoplasti kullanılarak tedavi edilebilir. Bu, arka dört kanalda basit bir kesik içerir. Bu ameliyat, liken skleroz ve vajinismusun neden olduğu disparoni ve muhtemelen vulvar vestibülit için etkili kabul edilir, ancak ilk önce cerrahi olmayan yöntemler denenmelidir.

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft