tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Vajina Daraltma

Vajina Daraltma

Vajina daraltma (Vajinoplasti), vajina dokularının gevşemesi, esnekliğini kaybetmesi ve genişlemesi şikâyetleri olan kadınlarda uygulanan vajinanın yeniden sıkılaştırılması,  daraltılması, toparlanması için yapılan estetik ve işlevsel amaçlı bir genital operasyondur. İç kısımda yer alan ve görünmeyen bir organ olan vajinanın normal formu geçen yıllarla birlikte deforme olabilir.

Doğumlar onun elastikiyetini kaybetmesine yol açar ve vajinal kanal genişler. (Aşırı kilo alma veya aşırı kilo verme ile menopoz dönemi de aynı sonucu doğurabilir.) Bu durum cinsel ilişkilerden yeterince haz alınmamasına sebep olur. Ayrıca ilişki sırasında vajinadan sesler de gelebilir. Bütün bunlar kadınların psikolojisi etkileyen estetik sorunlar arasındadır. Vajinal kasların gevşemesi idrar kaçırma ve vajina ile iç dudakların aşağı sarkması gibi durumları da meydana getirebilir. İşte bütün bu sorunların çözümü için vajina daraltma işlemi devreye girer.

Genital estetik operasyonları içinde bütün bir yaklaşım olarak daraltma işlemi ile beraber ele alınan vajina gençleştirme ameliyatları ise vajina girişindeki iç dudaklar (labium minus) ve dışında görülen dış dudaklar (labium majus) üzerinde yapılan estetik düzeltme işlemleridir.

Normalden daha büyük ya da sarkık olma durumunda bu operasyona ihtiyaç duyulur. Bazen karşılıklı olarak duran bu dudaklarda asimetri de görülebilir, çözüm yine vajina gençleştirme operasyonlarından geçer. Genital estetiğin bütün çeşitleri gibi vajina daraltma operasyonları da öncelikler hastanın kendine olan özgüvenini yerine getirir. Daha sonra yaşanacak cinsel ilişkinin çok daha sağlıklı olmasına yol açar. Bu operasyonda kendi kendine eriyen dikişler kullanılmaktadır dolayısıyla operasyon sonrası herhangi bir dikiş izi kalmaz Hasta ile doktor arasında olan mahremiyet esası bütün estetik müdahalelerde geçerlidir ve yapılan genital estetik operasyonu sizin ve doktorunuzun arasında kalır.

Vajina Daraltma Operasyonu

Vajina daraltma operasyonu, genital estetik ve kozmetik jinekoloji kapsamında ele alınmaktadır. Genişlemiş, bollaşmış vajinanın yeniden eski haline ve eski sıkılığa kavuşması için yapılan ameliyatlar ‘vajinoplasti ameliyatları’ arasında yer almaktadır. Bu ameliyatlara ‘vajen daraltıcı ameliyat’, ‘vajinal rekonstruksiyon’ (vajinal yeniden yapılandırma) veya ‘vajina daraltıcı operasyon’ gibi farklı isimler de verilmektedir. Operasyon sırasında genelde perine düzeltme (Perineoplasti,)  ve vajina gençleştirme de yapılmaktadır.

Operasyon aşamasında vajenin başlangıcından iç kısma doğru, vajina arka duvarından vajina daraltma yapılır. İşlem sırasında bırakılan dikiş izleri içeride yer aldığından görünmesi mümkün değildir. Başarıyla tamamlanmış bir ameliyatta en önemli husus, vajina alt duvarında yer alan ve iki taraflı olarak sağlam bir pelvik tabanını meydana getiren kasların birbirine yakın hale getirilmiş olmasıdır. Bununla beraber isteğe bağlı olarak iç dudak küçültme operasyonu (labioplasti) işlemi de yapılabilmektedir. Yaklaşık olarak 1 saat süren bu işlemler genel anestezi ya da epidural denen yarım anestezi altında gerçekleştirilmektedir.

Vajina Daraltma operasyonu nasıl yapılır sorusuna verilen bu yanıtlar sonucunda bu estetik müdahalenin tekniğinin gayet başarılı olarak yerine oturduğunu ve işlem sonrasında sorun yaşanmayacağını söylemek mümkündür.

Ameliyat Sonrası Süreç

Vajinoplasti ameliyatı olan hastalar için hastaneden taburcu olduktan sonra genital bölge temizliği ve hijyen oldukça büyük önem taşımaktadır. Bununla beraber dikişlere de düzenli olarak pansuman yapılmalıdır. Doktorun vermiş olduğu ilaçlar mutlaka reçeteye uygun olarak kullanılmalıdır.

Vajinoplasti ameliyatından sonra ilk 2 hafta içinde, atılmış olan estetik dikişler hiç bir müdahale gerektirmez ve kendiliğinden dökülmektedir. Yani kişinin dikişlerini aldırmasına gerek kalmaz. Ameliyattan aşağı yukarı 1 ay sonra ise dikiş bölgesi normal halini alır. Cinsel ilişkiye ise operasyondan sonraki ilk 1 buçuk ay boyunca girilmemesi önerilir. Bu 45 günün sonunda vajina kendini iyileştirmiş toparlamış olacaktır.

Vajinoplasti (Vajina Daraltma Operasyonu) Nedir?

Sarkmış vajinanın elastikiyetini kaybetmesi cinsel tatminsizliği, hassasiyet ve his kaybını beraberinde getirebilir. His kaybı, orgazm olmama problemine yol açar. Sarkmış vajinayı tekrar sıkılaştırmak için yapılan işlemlere genital estetik denir.  Vajinoplasti ameliyatları kişilere hem işlevsel hem de estetik faydalar sağlamakta ve kişi memnuniyetini sağlamaktadır. Bu ameliyatın temel nedeni hem erkeklerde hem de kadınlarda sarkmış ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırmak, vajinal darlığı sağlayarak, gerginliği arttırmak ve cinsel ilişki sırasında zevki arttırmaktır.

Vajinoplastinin Faydaları Nelerdir?

  • Vajinal plastik işlemler sayesinde hem görünüm hem de şekil değişikliği sağlar.
  • Sarkan vajinal kasların fonksiyonları düzene girer.
  • Vajinal kanaldaki gerginlik ve direnç iyileştirilir.
  • Vajinal kanal gerginliği, cinsel ilişki sırasında kadın ve erkek için zevkin artmasına yardımcı olur.

 

Vajina Estetiğinden Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişi ameliyat sonrası ilk 48 saat ameliyat bölgesine buz kompresi uygularsa şişlik ve kan akıntısı azalır. Hafif akıntılardan kişinin yaklaşık 1 hafta-10 gün hijyenik ped kullanması gerekebilir. İşlemi takip eden ilk 10 gün kişi serumla seyreltilmiş antiseptik ile tuvalet temizliği yapmalıdır. Ertesi gün duş alınabilir ancak küvette banyo yapılmaması gerekir. Kişi ameliyattan önceki 3 gün ve sonraki 3 hafta dengeli beslenmeli ve kabızlık çekmemelidir çünkü ıkınma genital bölgeyi zorlayacaktır. Bu acıya sebep olur. Kişi 3-4 hafta cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft