tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Vajina Beyazlatma

Vajina Beyazlatma

Genital bölgedeki kasıktan vajina dudaklarına kadar olan kısımdaki kararmaları cerrahi müdahale ile beyazlatma işlemine Vajina Beyazlatma denmektedir. Beyazlatma işleminde temel olarak 2 yöntem vardır. Kimyasal yöntem ve lazerle beyazlatma. Ayrıca renk açıcı krem kullanımı veya mezoterapi denenebilir. Bu yöntemlerden birini veya kombinasyonlarını kullanarak renk açma sağlanmış olur. Genital estetik konusuna son derece önemli olan beyazlatma işlemi birçok kişinin estetik kaygılarını yok ediyor.

Genital Bölge Neden Kararır?

Zamanla cildin, yeterli kolajen üretmemesi genetik ve dış etkenler cild renginin solmasına canlılığının yitirmesine ve yaşlanmaya neden olur. Bikini bölgesindeki kararmalar daha erken yaşlarda ortaya çıkabiliyor. Bunun başıca nedenleri kalitesiz iç çamaşır ve hava almayan çok dar kıyafet kullanımıdır. Bunun yanı sıra hamilelik sırasında yaygın bir durum olarak görülebilir. Bikini bölgesi kararması ile vajina kararması farklıdır.

Vajina iç dudaklarında doğum, o bölgeye yapılan ağdalar ve giyilen naylon karışımı iç çamaşır kullanımları gibi nedenlere bağlı olarak kararmalar meydana gelebilir. Epilasyondan kaynaklandığı düşünülen kararma sorunun giderilmesi için kullanılan beyazlatıcı yağlar herhangi bir işe yaramaz. Estetik açıdan sorun yaratan bu durum genelde lazer tedavisiyle giderilmeye çalışır. Ancak koyu tenli kişilerde daha belirgin hale gelen karartılardan kurtulmak için bu teknikler işe yaramayabilir.

Doğru olmayan lazer uygulaması genital bölgenizde daha zararlı sonuçlar almanıza neden olabilir. Bu yüzden doğru kişiye doğru zamanda ulaşmanız hayati bir önem taşır. Bu süreçte sabırlı olunmalı ve iç çamaşırı tercihi uygun dokuda ve yapıda olmalıdır. Daha çok vulva diye tabir edilen dış genital bölgede oluşan bu renk koyuluklarının açılması ve renk düzenlemesi işlemine Vajina Beyazlatma denir.

Vajinal Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Genital bölgede renk koyulaşma sorunu yaşayan kadınlara uygulanan lazer seansları sonrasında fark hemen hissedilir. İşlem başlamadan lokal anestezik etkisi olan kremler bölgeye sürüldüğü için seanslar sırasında ağrı ya da acı da hissedilmez.

Genital bölgenizi beyazlatmak istiyorsanız lazer ışınları yardımı ile melanosit hücrelerinin parçalanması gerekir ve sonrasında genital beyazlanma sağlanır. Bu işlem sonrasında ilk günlerde ödem, hafif kızarıklık ve şişme gibi şeyler karşılaşabilirsiniz. Zaman geçtikçe lazerin uygulandığı bölgelerde ilk defalar koyulaşma başlar ve ölü cilt hücreleri döküldükten sonra yeni beyaz cilt onun yerini alır. Genital beyazlatma işlemi sonrasında artık cildiniz yenilenmiş olacak. Bu şekilde daha parlak ve dolgun bir görünüme sahip olacaktır. Kişinin cilt yapısına ve cilt özelliğine göre seans sayıları 2-3 seans olarak belirlenebilir. Ciltteki koyu rengin açılmasının yanı sıra hali hazırda bölgede koyu renkli lekeler varsa bu lekelerden de kurtulabilir.

Lazer seansıyla beyazlatma işleminden önce dikkat edilmesi gerekenlere uyulduğu takdirde lazer seansları oldukça etkili ve verimli sonuçlar vermektedir. Vajina beyazlatma lazer seansından önce kişinin 3 gün süre ile genital bölgeye krem sürmesi ya da tıraş etmemesi gerekmektedir. Lazer teknolojisiyle ilgili bazı endişelerin günümüzde devam ettiğini biliyoruz. Ancak teknolojinin ilerlemesi ve insanların lazer konusunda bilinçlenmesiyle birlikte lazer tedavisinin uzmanlar tarafından uygulanması halinde zararı olmadığını söylemek pek tabi mümkündür.

Lazer ile genital bölge beyazlatma seanslarından sonra kişiler kısa sürede günlük hayatlarına dönebilirler ve özgüvenleri arttığı için psikolojik olarak kendilerini rahatsız hissetmezler. Eğer isterseniz iç ve dış dudaklarda, anal bölgeye vajina girişi bölgesinde ya da genital bölgenin tüm alanlarına beyazlatma işlemi uygulanabilir.

Genital Bölgenin Koyulaşması Ne Tür Problemler Oluşturur?

Genital bölgenin renginin koyu olması, kararması fiziksel ya da yapısal olarak problem oluşturmaz. Sadece rengin koyuluğu, bazı kişilerde psikolojik problemlere neden olabilir.  Bazı kişiler bu sorunlarını, çevresindeki kişiler ile karşılaştırarak kendilerine problem haline getirebilirler. Bazen de kişiler bu durumdan çok rahatsız oldukları için cinsel yaşamları olumsuz etkilenmektedir. Genital bölgesini beğenmeyen ve koyu renkli bulan kişiler bu durumun cinsel yaşamlarını olumsuz etkilediğini ifade etmektedirler.

İşte bu durumda vajina beyazlatma genital bölgede renk açma işlemi; kişilerin hem ruh sağlığı, hem de cinsel yaşamlarını düzelmesi için önemlidir. Genital bölge beyazlatmada işleminde lazer, kimyasal peeling ya da benim bu bölgeye genital bölge beyazlatma için yapılan özel yöntemler ve tedavi kombinasyonları ile olumlu sonuçlar alınmaktadır.  

 

Lazer İşleminden Sonra Renk Açılması Ne Zaman Görülür?

Genital bölgede renk açılması, beyazlama oldukça hızlı şekilde görülür bazen de İşlem gerçekleştikten sonra genital bölgenin renginin ağarması 1 ay kadar sürmektedir. Kişilerin renk açtırma sürecine sabır göstermeleri gerekmektedir. Bazen tek seans yeterli olurken bazen 2.ve 3. seanslar da gerekebilir. Vajinal beyazlatmanın süresi her kadında değişiklik göstermektedir. İşlem sonunda genital bölgede renk açma lazer işlemiyle istenilen sonuç alınır. 

 

Lazerle Genital Bölge Renk Açma İşlemi Ağrılımıdır?

Kesinlikle hayır. Operasyon öncesi genital alana sürülen anestezik krem ve sonrasında yapılan lokal anestezi ile işlem esnasında ağrı hissedilmez.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube
  • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft