tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Vajina Gençleştirme

Vajina Gençleştirme

Vajina Gençleştirme, daha yaygın tanımıyla vajinal bölge estetiği vajinanın daraltılması ve sıkılaşması amacıyla yapılan cerrahi işlemlere verilen adın bütünüdür. Son yıllarda kadınların daha çok merak ettikleri vajina daraltma ameliyatı uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır. Vajina genişlemesi genel olarak doğumdan sonra karşılaşılan bir durumdur. Doğum yapmayan kişilerin vajina genişlemesi ile karşılaşmasının bir sebebi de doğuştan meydana gelen genetik sorunlardan da kaynaklanabilmektir. Cerrahi müdahaleler yardımıyla vajina daraltılabilmekte ve başarılı sonuçlar elde edilebilmesi mümkündür.

Vajina Daraltma Ameliyatı Neden Yapılır?

Vajina daraltma ameliyatına ihtiyacınız olup olmadığını jinekolog tarafından bir dakikalık ufak bir muayene sonrasında anlayabilirsiniz. Doğum, kilo, cinsel ilişki, yaş ve hormonlara bağlı olarak genişleyen vajinaları daraltmak mümkündür. Hem cinsel hayatta hem de günlük hayatta problem haline gelen bu durum operasyonlar ile düzeltilebilmektedir. Vajina daraltma ameliyatı lazer cihazı ile yapılabildiği gibi lokal anestezi eşliğinde de yapılabilmektedir. Doğru uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde ağrısız ve sancısız bir şekilde atlatmanızı sağlamaktadır. Ameliyat sonrası çok ufak kanama ve enfeksiyonlarla sonuçlanmakta olup çok fazla risk içermemektedir. Vajina daraltma ameliyatları maksimum 45 dakika sürmektedir. Dikişle gerçekleştirilen bu ameliyat sonrasında dikişler yok edilebilir.

Vajina Daraltma Ameliyatına Öncesinde Ne Yapılmalıdır?

Genelde lokal anestezi yöntemiyle gerçekleştirilen bu ameliyata gelirken tok olmanız ve bir şeyler yiyerek gelmeniz tavsiye edilmektedir. Tok gelmeniz ameliyat sonrası kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olmaktadır. Ilık suyla duş almak stresinizi alan bir yöntem olduğu için bu yöntemi ameliyata gelmeden önceden de uygulayabilirsiniz. Eğer ki size ameliyat öncesinde ilaç almanız gerektiği söyleniyorsa bunu da ameliyata gelmeden önce yapmanız gerekmektedir. Rahat bir eşofman ya da pantolon tercih etmek ideal ve doğru bir tercih olacaktır.

Vajina Gençleştirme Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Vajina gençleştirme ameliyatı sonrası hastanın kendine biraz daha dikkat etmesi gerekmektedir. Yiyip içtiklerine dikkat etmesi, sağlıklı bir hayat yaşamaya çalışması, zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir.

Vajina gençleştirme işlemi gerçekleştirildikten sonra düzenli olarak pansuman yaptırılmaya dikkat edilmeli, reçetede yazılı antibiyotik ve ağrı kesiciler düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

Bunların yanında:

 • Kişisel temizliğinize ve tuvalet temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Kabız olmamaya dikkat edilmelidir. Lifli besinler tüketilerek bunun önüne geçilebilmektedir.
 • Mineral, vitamin ve protein içeriği yüksek olan gıdalar tüketmek fayda sağlayacaktır.
 • Buz ile yapılan soğuk kompres işlemi ameliyat yarasının iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır.
 • Ağrı, kanama ve ödem şikâyetlerinden kurtulmak için buzlu kompres işlemini uygulayabilirsiniz.
 • Ameliyattan sonra 1 ay boyunca deniz ya da havuza girmemeniz önerilmektedir.
 • Cinsel ilişkinin bir buçuk ay sonra yapılması daha sağlıklı olmaktadır.
 • Vajina gençleştirme ameliyatı sonrasında lubrikan adlı vajinal kayganlaştırıcıyı cinsel ilişki öncesinde kullanmanız gerekmektedir.
 • Pelvik taban egzersizleri de ameliyat sonrası yapmanız gereken egzersizlerdendir.

 

Vajina Gençleştirme Ameliyatının Faydaları

 • İdrar kaçırmayı engeller; Ameliyat sonrasında vajinadaki kasları sıkılaştığından birçok kişinin istemsizce idrar kaçırma sorunu önüne geçilir.
 • Hareket rahatlığı sağlar; Dış dudaklardaki sarkma hissinin vermiş olduğu rahatsızlığın önüne geçer. Rahat hareket etmenizi sağlar.
 • Çekiciliği geri kazandırır; Normal doğum sonrası genişlemiş ve yaş faktöründen kaynaklanan vajinada estetik görüntünün kaybolması pek çok kadında özgüven eksikliğine yol açar. Ameliyat sonrasında doku ve kasların sıkılaşması sebebiyle vajinal güzellik geri kazandırılır.
 • Yaşlanma Belirtilerinin Önüne Geçer; Vajina gençleştirme ameliyatı, vajinanın doğal yaşlanmasını önleyen ileri bir kozmetik cerrahi işlemidir. Ameliyattan sonra vajinanın iç çeperleri sıkılaşır ve bu yüzden ameliyatın etkisi kalıcıdır.
 • İç dudaklar arasında simetri sağlar; Genetik faktörlerden ya da doğum sonrası büyüyen vajina dudakları Vajina Gençleştirme ameliyatı sonrasında iç dudaklardaki asimetriyi düzeltmek için kusursuz bir tercih olacaktır.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft