tr en
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Genital Dudak Dolgusu

Genital Dudak Dolgusu

Tüm cilt dokusunda olduğu gibi ileri yaşlarda vücudumuzun kolajen üretememesi durumunda yaşla birlikte kişilerde genital bölgelerde de incelmeler, sarkmalar, kırışıklıklar ve çöküntüler görülebilmektedir. Bu nedenle büyük dudaklara normal hacmi azalmış dış dudaklara yapılan yağ doku enjeksiyonu yani genital dudak dolgusu işlemi yapılabilmektedir. Genital dudak dolgusu özellikle son yıllarda popülerliği bir hayli artmıştır. Genital bölgedeki dış dudaklara 'labium majus' da denmektedir. Bu nedenle genital dudak dolgusuna labium majus' enjeksiyonu ya da 'labia majora dolgusu' gibi farklı şekilde ifade edilebilmektedir.

Genital Dış Dudaklar Neden Sarkar?

Hasta uygulamadan hemen sonra günlük normal hayatına devam edebilir. Yağ enjeksiyonu ameliyathane ortamında lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Genellikle karın bölgesinden alınan yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir.

Özellikle yaşlanma ile birlikte büyük dudakların dokusu direncini kaybetmekte, sarkmakta ve kırışık bir görünüm kazanmaktadır. Bu durum çoğunlukla kişinin kolajen bağ dokusunun genetik açıdan iyi olmamasına bağlıdır.  Sigara, alkol kullanımı, bazı cilt hastalıkları, mantar enfeksiyonuna bağlı kronik kaşıntılar, hızlı kilo alıp vermeler, kronik irritasyon (tahriş),yaşlanma ve menopoz büyük dudaklarda sarkmaya neden olabilir. Genital bölgeye yapılan genital dudak dolgusu ile bu tür sarkmaların giderilmesi hedeflenmektedir.

Genital Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Genital Dudak Dolgusu işlemi olarak Hyaluronik asid dolgusu (nadiren) ve yağ enjeksiyonu dolgusu (daha sık) tercih edilir.

Dolgu materyali olarak kişinin kendi yağ dokusu kullanılabildiği gibi, hyalüronik asit adı verilen ve kişinin bedenine yapılan dolgu işlemleri için FDA onayı olan sentetik bir materyal de kullanılabilir. Hastanın kendi yağ dokusu kullanılacaksa öncelikle vücudun uyluk içi ya da karın gibi herhangi bir bölgesinde liposuction (yağ vakumlama) yöntemiyle alınan yağ dokusu özel bir işlemden geçirilerek hastanın dolgu yapılacak bölgesine enjekte edilir. Bu işlemlerin, alanın genişliğine göre hastane ortamında ameliyathane şartlarında veya klinik şartlarında yapılması mümkündür.

Hyalüronik asit ile yapılan dolgu işlemi muayenehane ortamında, sedasyon denilen hafif anestezi yöntemiyle daha kısa sürede gerçekleştirilebilir.Hasta uygulamadan hemen sonra günlük normal hayatına devam edebilir. Yağ enjeksiyonu ameliyathane ortamında lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Genellikle karın bölgesinden alınan yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir. Kişi birkaç saat dinlendikten sonra evine gidebilir. Eriyen dikiş kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur ve pansuman gerektirmez.

Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlem sonrası kişi çok kısa sürede normal hayatına dönebilir. Dolgu yapılan bölgede iyileşme süreci 7-10 gün kadar sürebilir. Dolgunlaştırma işlemi sonrası yağ enjeksiyonunda yoğunluklu olmakla beraber her iki enjeksiyon yönteminde de dudaklarda şişme oluşur. Hassasiyet, şişlik ve morarmalar iyileşme sürecinde normaldir. Bu belirtiler ilk bir iki gün belirgin olmakla birlikte hastanın günlük hayatını önemli ölçüde etkilemez. İşlem sonrası bazı kişiler birkaç gün istirahat etme ihtiyacı duyarken bir kısım kişiler direkt normal yaşantısına dönebilmektedir. İlk bir hafta bol çamaşırlar ve rahat kıyafetler giyilmesi hassasiyeti bir nebze azaltacağı için daha uygun olmaktadır.  

Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Kişinin operasyon sonrası 2 gün evde istirahati yeterli olacaktır. İlk bir hafta sauna, hamam ya da aşırı sıcak banyodan uzak durulmalıdır. Yine operasyonu takip eden bir ay boyunca ilişkiden kaçınılması uygun olur. Spor ve egzersiz gibi ağır aktivitelere dönmek için de en az bir ay beklemek gerekir.

Genital Dudak Dolgusu Ömrü Ne Kadardır?

Genital dudak dolgusu işleminde uygulanan yönteme göre dayanıklılığı farklılık gösterir. Dolgu işlemi hyalüronik asit ile yapıldıysa kişiye göre değişmekle beraber 7-10 ay gibi bir süre formunu koruyacaktır. Kişiye otolog yağ enjeksiyonu yapıldıysa, yani kendisinden alınan yağ dokusu işlem yapılacak bölgeye enjekte edildiyse, ilk altı ay içinde dolgunun en az % 50’si eriyecektir. Bu nedenle yağ dolgularında ilk etapta gereken miktardan daha fazla yağ enjekte edilir. Zira yağın büyük kısmı zaman içinde eriyerek dolgu küçülecektir.

Genital dudak dolgusu, şu kişiler için uygun bir cerrahi çözümdür

 • Penetratif vajinal ilişki yapmak
 • Aşırı kilo alıp verme sonucu vajinal sarkma meydana gelmesi
 • Vajinal ilişki sonrası vajinanın içinin genişlemesi
 • Vajinal kaşıntı, yanma ve tahriş
 • Menopozla meydana gelen dudak sarkmaları
 • Vajinal ilişki sonrası hafif kanama ve ağrı
 • Vajinal ilişki için isteksizlik
 • Rahat yapılamayan idrar ve yanma

 

Bu kişiler için vajina dış dudak dolgusu uygundur ve doktor tarafından bir seçenek olarak önerilmelidir.

 

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Op. Dr. Nazlı Oral Korkmaz

Sitemizde bulunan yazıların hepsi bilgilendirme amaçlıdır. Sitemizde bulunan yazıları evde denemeyiniz. Aksi halde bu yöntemlerden doğacak sonuçlardan hiçbir şekilde site yönetimi sorumlu değildir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 09:00 - 17:30
Cumartesi: 09:00 - 15:00
Pazar: Kapalı

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Copyright © 2021 All Right Reserved. Powered By TurkuvazSoft