Randevu ve bilgi için haftanın her günü 09:00 - 22:00
Saatleri arasında +90 506 705 37 96 numaralı sabit hattan bizi arayabilirsiniz.

Genital Dudak Dolgusu

Genital Dudak Dolgusu

Tüm cilt dokusunda olduğu gibi ileri yaşlarda vücudumuzun kolajen üretememesi durumunda yaşla birlikte kişilerde genital bölgelerde de incelmeler, sarkmalar, kırışıklıklar ve çöküntüler görülebilmektedir. Bu nedenle büyük dudaklara normal hacmi azalmış dış dudaklara yapılan yağ doku enjeksiyonu yani genital dudak dolgusu işlemi yapılabilmektedir. Genital dudak dolgusu özellikle son yıllarda popülerliği bir hayli artmıştır. Genital bölgedeki dış dudaklara 'labium majus' da denmektedir. Bu nedenle genital dudak dolgusuna labium majus' enjeksiyonu ya da 'labia majora dolgusu' gibi farklı şekilde ifade edilebilmektedir.

Genital Dış Dudaklar Neden Sarkar?

Hasta uygulamadan hemen sonra günlük normal hayatına devam edebilir. Yağ enjeksiyonu ameliyathane ortamında lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Genellikle karın bölgesinden alınan yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir.

Özellikle yaşlanma ile birlikte büyük dudakların dokusu direncini kaybetmekte, sarkmakta ve kırışık bir görünüm kazanmaktadır. Bu durum çoğunlukla kişinin kolajen bağ dokusunun genetik açıdan iyi olmamasına bağlıdır.  Sigara, alkol kullanımı, bazı cilt hastalıkları, mantar enfeksiyonuna bağlı kronik kaşıntılar, hızlı kilo alıp vermeler, kronik irritasyon (tahriş),yaşlanma ve menopoz büyük dudaklarda sarkmaya neden olabilir. Genital bölgeye yapılan genital dudak dolgusu ile bu tür sarkmaların giderilmesi hedeflenmektedir.

Genital Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Genital Dudak Dolgusu işlemi olarak Hyaluronik asid dolgusu (nadiren) ve yağ enjeksiyonu dolgusu (daha sık) tercih edilir.

Dolgu materyali olarak kişinin kendi yağ dokusu kullanılabildiği gibi, hyalüronik asit adı verilen ve kişinin bedenine yapılan dolgu işlemleri için FDA onayı olan sentetik bir materyal de kullanılabilir. Hastanın kendi yağ dokusu kullanılacaksa öncelikle vücudun uyluk içi ya da karın gibi herhangi bir bölgesinde liposuction (yağ vakumlama) yöntemiyle alınan yağ dokusu özel bir işlemden geçirilerek hastanın dolgu yapılacak bölgesine enjekte edilir. Bu işlemlerin, alanın genişliğine göre hastane ortamında ameliyathane şartlarında veya muayenehane şartlarında yapılması mümkündür.

Hyalüronik asit ile yapılan dolgu işlemi muayenehane ortamında, sedasyon denilen hafif anestezi yöntemiyle daha kısa sürede gerçekleştirilebilir.Hasta uygulamadan hemen sonra günlük normal hayatına devam edebilir. Yağ enjeksiyonu ameliyathane ortamında lokal ya da genel anestezi ile gerçekleştirilebilir. Genellikle karın bölgesinden alınan yağ dokusu büyük dudaklara enjekte edilir. Kişi birkaç saat dinlendikten sonra evine gidebilir. Eriyen dikiş kullanıldığı için dikiş alınmasına gerek yoktur ve pansuman gerektirmez.

Operasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlem sonrası kişi çok kısa sürede normal hayatına dönebilir. Dolgu yapılan bölgede iyileşme süreci 7-10 gün kadar sürebilir. Dolgunlaştırma işlemi sonrası yağ enjeksiyonunda yoğunluklu olmakla beraber her iki enjeksiyon yönteminde de dudaklarda şişme oluşur. Hassasiyet, şişlik ve morarmalar iyileşme sürecinde normaldir. Bu belirtiler ilk bir iki gün belirgin olmakla birlikte hastanın günlük hayatını önemli ölçüde etkilemez. İşlem sonrası bazı kişiler birkaç gün istirahat etme ihtiyacı duyarken bir kısım kişiler direkt normal yaşantısına dönebilmektedir. İlk bir hafta bol çamaşırlar ve rahat kıyafetler giyilmesi hassasiyeti bir nebze azaltacağı için daha uygun olmaktadır.  

Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Kişinin operasyon sonrası 2 gün evde istirahati yeterli olacaktır. İlk bir hafta sauna, hamam ya da aşırı sıcak banyodan uzak durulmalıdır. Yine operasyonu takip eden bir ay boyunca ilişkiden kaçınılması uygun olur. Spor ve egzersiz gibi ağır aktivitelere dönmek için de en az bir ay beklemek gerekir.

Genital Dudak Dolgusu Ömrü Ne Kadardır?

Genital dudak dolgusu işleminde uygulanan yönteme göre dayanıklılığı farklılık gösterir. Dolgu işlemi hyalüronik asit ile yapıldıysa kişiye göre değişmekle beraber 7-10 ay gibi bir süre formunu koruyacaktır. Kişiye otolog yağ enjeksiyonu yapıldıysa, yani kendisinden alınan yağ dokusu işlem yapılacak bölgeye enjekte edildiyse, ilk altı ay içinde dolgunun en az % 50’si eriyecektir. Bu nedenle yağ dolgularında ilk etapta gereken miktardan daha fazla yağ enjekte edilir. Zira yağın büyük kısmı zaman içinde eriyerek dolgu küçülecektir.

Genital dudak dolgusu, şu kişiler için uygun bir cerrahi çözümdür

  • Penetratif vajinal ilişki yapmak
  • Aşırı kilo alıp verme sonucu vajinal sarkma meydana gelmesi
  • Vajinal ilişki sonrası vajinanın içinin genişlemesi
  • Vajinal kaşıntı, yanma ve tahriş
  • Menopozla meydana gelen dudak sarkmaları
  • Vajinal ilişki sonrası hafif kanama ve ağrı
  • Vajinal ilişki için isteksizlik
  • Rahat yapılamayan idrar ve yanma

 

Bu kişiler için vajina dış dudak dolgusu uygundur ve doktor tarafından bir seçenek olarak önerilmelidir.

İstanbul Genital Dudak Dolgusu

Genital dudak dolgusu neden yapılır? Genital alanda iç dudak bölgesinin dışında, üst kısmı tüylerle kaplı olan dış dudak bulunur. Özellikle yaşın ilerlemesiyle birlikte tüm cilt dokusunda gerçekleştiği gibi, genital bölgede de sarkma, kırışıklık, kararma gibi sorunlar meydana gelebilir.

Bu sebepten dolayı dış dudaklar bölgesine dolgu işlemi yapılmaktadır. Dolgu enjeksiyonu işlemi özellikle son dönemlerde popüler hale gelmiş ve hem dünyada hem ülkemizde sıklıkla tercih edilen işlemlerden birisi olmuştur.

Özellikle yaşlanma süreci ile birlikte cilt dokusu direnç kaybeder; kırışık bir görünüm alması daha muhtemel hale gelir. Bu özellik daha fazla kişideki kolajen bağ dokusunun genetik bakımdan iyi olmaması ile ilişkilidir. Hem kişisel yatkınlık hem de çevresel şartlar etkili olabilir.

Alkol kullanımı, sigara kullanımı ve çeşitli cilt hastalıkları; mantar enfeksiyonu gibi durumlara bağlı olarak; aynı zamanda çeşitli farklı etkenlere bağlı olarak kronik tahriş, menopoz ve yaşlanma gibi farklı nedenlerden dolayı bölgede sarkma gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Yapılacak doğru ve uzman bir müdahale ile beraber sorunlarının önüne geçilmesi amaçlanır.

Vajina Dış Dudak Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajina dış dudak sarkması tedavisi nasıl yapılır? İşlemin ayrıntıları özellikle işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler tarafından merak konusu olmaktadır. Öncelikle dolgu uygulamasındaki temel amaç bölgenin daha düzgün ve parlak bir hal almasıdır. Bunun yanı sıra genel olarak 2 temel yöntem uygulanarak dolgu işlemi gerçekleştirilir.

Bunlardan birisi hyaluronik asit enjeksiyonu ve diğeri de yağ enjeksiyonu yöntemidir. İlk yöntemde yapılan enjeksiyon işlemi ile dolgunlaştırma amaçlanır. Genellikle lokal anestezi eşliğinde yapılmakta olan ve basit bir yönteme dayanan uygulama çeşitlerinden birisi kalıcılık süresi genel olarak 6 ay ve 1 yıl arasında olmaktadır.

İkinci yöntem olan yağ enjeksiyonu şeklinde bacak içi, kalça ve karın gibi olanlardan liposuction yoluyla alınan yağ dokusu incelenen bölgelere enjekte edilir ve dolgunlaştırma amaçlanır. Yağ enjeksiyonu yönteminde 6 ay içerisinde yarı yarıya erime oranı görülür. Ardından kalan doku ise uzun yıllar boyunca dayanıklı olur.

Dış Dudak Lazer Yöntemi

Dış dudak lazer yöntemi de konu dahilinde sıklıkla incelenen içerikler arasında yer alır. Bazı durumlarda tercih edilen lazer yönteminde bölgeye herhangi bir dolgu uygulaması yapılması ve lazer uygulamasıyla gerginleştirme amaçlanır.

Lazer aracılığıyla bölgedeki kolajen bağ dokusu artışı mümkün olur ve cilt sıkılaşarak canlı ve parlak bir görünüm elde edilir. Genellikle dolgu enjeksiyonu ve lazer yöntemleri yapılan uygulamalar daha sağlıklı ve canlı bir görünüm elde edilir. Lazer ve diğer yöntemlerle gerçekleştirilen uygulama; aynı zamanda kişiye psikolojik faydalar sağlamaktadır.

Vajina Dış Dudak Dolgusu Sonrası Bakım

Vajina dış dudak dolgusu sonrası bakım; önemli ayrıntılardan birisi olarak ön plana çıkar. İşlem sonrasında kişilerin çok kısa zaman aralıklarında normal yaşamına dönmesi söz konusu olmaktadır. Ancak dolgu yapılan bölgenin iyileşme süresinin bir hafta on gün kadar sürebildiği bilinmektedir.

Bunun yanı sıra genellikle yağ enjeksiyonu işleminden daha çok tercih söz konusudur. Ancak her iki enjeksiyon türünde de şişme meydana gelebilir. Morarma ve şişlik ve hassasiyet gibi durumlar iyileşme sürecinin bir parçası olarak değerlendirilmektedir. İlk günlerde belirgin bir şekilde görülen belirtilerin hastanın günlük sosyal yaşamına etkileri bilinmektedir. İşlemin ardından bazı hastalar bir süre istirahat etmek ihtiyacı hissedebilir.

Bazı insanlar ise herhangi bir dinlenme süresi olmaksızın normal yaşamlarına dönebilirler. Dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri değil de kişinin özellikle ilk haftalarda rahat kıyafet ve uygun bol çamaşır tercih etmesi gerektiği yönündedir. Ameliyat sonrası uzman hekim tarafından ağrı kesici ya da antibiyotik önerildi ise, bunların düzenli bir şekilde alınması gerekir.

Kişiler işlemin ardından yaklaşık 2 gün istirahat işleminin ardından günlük yaşamlarına geri dönebilir. Tüm bunlara ek olarak özellikle ilk 7 gün sıcak banyo, hamam ya da sauna gibi alanlardan kaçınması gerekir. Ayrıca işlemin bitmesinin ardından yaklaşık 1 ay süresince cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir. Bunun yanı sıra egzersiz ve spor gibi ağır aktiviteler için yine bir ay kadar dinlenme süresi geçirilmesi önerilmektedir.

Genital Dudak Dolgusu Fiyatları

Genital dudak dolgusu fiyatları işlemi yaptırmak isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Öncelikle işlemin ayrıntılarına göre ve yapılan sağlık kuruluşuna göre ve fiyatlandırmaları değişiklik gösterebileceği bilinmelidir. Bunun yanı sıra alanda kesinlikle uzman olan ve tecrübeli bir hekimden destek alınması çok önemlidir.

Dolgu işleminden herhangi bir risk ile karşılaşmamak adına alanında uzman sağlık kurumu ve doktor tercihi yapmak en önemli aşamalardan birisidir. Bu alanında uzun yılların tecrübesi ile hizmet vermekten mutluluk duymaktayım. İletişime geçmek ve fiyatlandırma konusunda bilgi almak için irtibat kurularak ayrıntıları hakkında bilgi sahibi olunabilir.

Bunun yanı sıra; genital dudak dolgusu, idrarda yanma ve rahatsızlık meydana gelmesi durumunda, vajinal ilişki konusunda isteksizlik durumunda, ilişki sonrasında oluşan ağrı ya da hafif kanama gibi durumlarda, aşırı kilo alma ve verme gibi şartlar altında ve vajinal bölgede yanma, sarkma gibi sorunlarda kullanımı önerilen cerrahi müdahalelerden birisi olarak öne çıkar.

Elbette yine karar uzman ve kimin onaylaması eşliğinde hasta tarafından verilmelidir. Gerek süreç öncesinde gerekse işlem sonrası takip edilmesi gereken uygulamaları doktor hastaya iletir ve buna bağlı olarak düzenli olması beklenir. Doktorun alanında uzman ve şekilde hizmet veren ve tecrübeli birisi olması durumunda; aynı zamanda hastanın uygulanması gereken adımları özen göstermesi neticesinde olumsuz bir durum ve risk beklenmez.

Dış Dudak Dolgunlaştırma Riskleri

Dış dudak dolgunlaştırma riskleri söz konusu olduğunda; öncelikle alana hakim olan bir doktorun muayenesi gerekmektedir. Hastanın durumuna göre karar verilmesi bu aşamanın olmazsa olmaz noktalarından birisidir. Doktorun hastanın işlemi uygun olduğuna karar vermesi ile birlikte; ciddi bir risk durumu beklenmeyecektir.

Ancak bu aşamada dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biri işlem öncesinde, sırasında ve sonrasında uygulanması gereken adımlara özen gösterilmesi gerektiğidir. Yani bu süreç hem doktorun hem de hastanın bilinçli şekilde hareket etmesi ile rahat bir biçimde geçirilebilir.

Yağ enjeksiyon yöntemi daha yoğun şekilde tercih edilen bir yöntem olarak dikkat çekmektedir. Bunun sebeplerinin başında kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusunun kullanılması ve vücudun tepki göstermesi riskinin en aza indirilmesi durumu gelir. Aynı zamanda diğer yöntemlere göre daha uzun süreler boyunca dayanıklı olması ve kısa süre içerisinde işlemi tekrarlamaya gerek olmaması sebebiyle de tercih edilmektedir.

Dış dudak dolgu işlemi ile bölgenin bir bütün şekilde ve estetik görünmesi amaçlanır. Kişilerin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığının ve psikolojisinin iyi olabilmesi açısından tercih edilen işlemlerden birisi olarak ön plana çıkmaktadır.

Hem sağlık hem de estetik amaçlı uygulanan müdahalelerden birisi olduğu söylenebilir. Ayrıca cerrahi işlemlerden birisi olarak ön plana çıktığı için cerrahi öncesi ve sonrası süreçlerde kişinin daha dikkatli olması gerekmektedir. Ancak yukarıdaki noktalara dikkat edildiği takdirde çok büyük bir risk durumu söz konusu olmayacaktır.

 

 

Hizmetlerimiz

Copyright © Telif Hakkı 2022 Tüm Hakları Saklıdır. | Turkuvazsoft SEO Hizmeti

Telefon Whatsapp Randevu Online Görüşme